M-HK-20-GRHB - Genetički resursi hortikulturnih biljaka

Akronim M-HK-20-GRHB
Studijski program Poljoprivreda
Modul Hortikultura
Tip studija master akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet omogućava studentu sticanje znanja i veština o pojmovima vezanim za genetičke resurse, značaju biodiverziteta, očuvanju, kolekcionisnju i inventarizaciji genetičkih resursa hortikulturnih biljaka (GRHB), održivom korišćenju GRHB kao i sticanje sposobnosti da vrši karakterizacijui evaluaciju GRHB i koristi međunarodne baze podataka
    Ishodi učenja (stečena znanja) Student treba da vlada terminima iz oblasti genetičkih resursa; bude sposoban da opiše izvore intra- i inter- species varijabilnosti, poznaje postupke koje se koriste u morfološkoj i molekularnoj karakterizaciji GRHB; proceni stanje i ugroženost GRHB i preporuči mere za njihovo očuvanje; stečena znanja primeni pri kolekcionisanju, čuvanju i održivom korišćenju germplazme hortikulturnih biljaka..
    Sadržaj teorijske nastave Agrobiodiverzitet, Banke gena. Genetička erozija. Divlji srodnici hortikulturnih biljaka. Konzervacija germplazme hortikulturnih biljaka. Tipovi kolekcija. Karakterizacija i evaluacija GRHB. Stanje GRHB u Srbiji i svetu. Genetički resursi voća, vinove loze, povrtarskih vrsta, dekorativnih vrsta i lekovitog bilja. Mere očuvanja i unapređenja genetičkih resursa. Korišćenje GRHB u nauci i praksi.
    Sadržaj praktične nastave Centri porekla hortikulturnih biljaka. Dokumentacioni sistemi o genetičkim resursima. Deskripcija i evaluacija GRHB. Obrada podataka i procena diverziteta u kolekciji germpazme.
    1. Prodanović, S., Šurlan-Momirović, G., Rakonjac, V., Petrović, D. (2015). Genetički resursi biljaka. Poljoprivredni fakultet, Beograd.
    2. Mratinić, E., Rakonjac, V., Fotirić Akšić, M. (2015). Wild (Bird) cherry (Prunus avium L.) in natural population of Serbia. Lambert Academic Publishing. Germany.
    3. FAO (2010). The Second Report on the state of the world’s plant genetic resources for food and agriculture. http://www.fao.org/docrep/013/i1500e/i1500e.pdf
    4. Odabrani naučni radovi objavljeni u časopisima
    Metode izvođenja nastave Predavanja u kombinaciji sa interaktivnom nastavom, konsultacije i mentorski rad sa studentima
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit