M-HK-20-PSV - Proizvodnja sadnica voća

Akronim M-HK-20-PSV
Studijski program Poljoprivreda
Modul Hortikultura
Tip studija master akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentu sticanje znanja o izboru lokacije za zasnivanje rasadnika, organizaciji proizvodnih površina rasadnika, postupku formiranja matičnjaka voćaka, tehnologiji proizvodnje podloga voćaka, tehnologiji proizvodnje voćnog sadnog materijala, primeni agrotehničkih i pomotehničkih mera u rasadničkoj proizvodnji
    Ishodi učenja (stečena znanja) Student treba da bude osposobljen da organizuje voćni rasadnik,pravilno izvrši procenu pogodnosti agroekoloških i ekonomskih činilaca za izvođenje rasadničke proizvodnje, poznaje tehnologiju pripreme zemljišta, načine proizvodnje vegetativnih i generativnih podloga voćaka i kalem grančica u matičnjacima i da poznaje tehnologiju proizvodnje sadnica voćaka
    Sadržaj teorijske nastave Predmet je podeljen na tri tematske celine: 1. Proizvodnja sadnica voćaka na sopstvenom korenu 2. Proizvodnja vegetativnih i generativnih podloga voćaka 3. Proizvodnja sadnica voćaka kalemljenjem.
    Sadržaj praktične nastave Upoznavanje studenata sa: organizacijom voćnog rasadnika, načinima proizvodnje generativnih podloga, načinima proizvodnje vegetativnih podloga, vegetativnim razmnožavanjem na sopstvenom korenu i načinima i tehnikom kalemljenja. Upoznavanje sa načinima i koncentracijama primene biljnih regulatora rasta u proizvodnji sadnica voćaka.
    1. Stanković, D., Jovanović, M.(1990): Opšte voćarstvo, IRO, «Građevinska knjiga», Beograd.
    2. Mišić, P. (1984): Podloge voćaka. Nolit. Beograd
    3. Wertheim, S.J. (1998): Rootstock Guide-Apple, Pear, Cherry, European Plum. Fruit Reasearch Station. Wilhelminadorp. The Netherlands.
    4. Naučni radovi iz međunarodnih i domaćih časopisa.
    Metode izvođenja nastave Teorijska i praktična nastava u kombinaciji sa interaktivnom nastavom održava se u svim tematskim celinama. U toku nastave provera znanja vrši se testom, a na kraju praktične nastave (vežbe) polaže se kolokvijum. Završni ispit je u formi usmenog ispita.
    Aktivnosti u toku predavanja 25 Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 50