M-FM-20-IBŠ - Interakcije biljaka i štetočina

Akronim M-FM-20-IBŠ
Studijski program Fitomedicina
Modul Fitomedicina
Tip studija master akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Bez uslova Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Cilj predmeta je da se studentima omogući: a) sticanje znanja o specifičnostima odnosa biljka-štetočina; načinima na koje štetočine pronalaze biljku domaćina; mehanizmima odbrane biljaka, kao i o reakcijama biljke na napad štetočine tj. promenama do kojih dolazi u građi i fiziologiji biljke direktno usled ishrane štočina ili stresa kog ishrana izaziva. B) sticanje znanja o tritrofičkim odnosima.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Od studenta se očekuje da pokaže razumevanje odnosa biljka – štetočina i razumevanje specifičnosti tih odnosa (monofagne, oligofagne, polifagne štetočine). Poznavanje mogućih posledica koje ishrana fitofagnih organizama ostavlja na građu i fiziologiju biljke. Rezumevanje značaja tritrofičkih odnosa i mehanizama koji omugućavaju ovakve odnose.
    Sadržaj teorijske nastave Ko-evolucione interakcije između fitofagnih organizama i njihovih biljaka domaćina/ hraniteljki. Trofički odnosi između fitofagnih organizama i njihovih biljaka domaćina/ hraniteljki. Tritrofički odnosi i korist po biljke. Morfološke, biohemijske i fiziološke promene koje fitofagni organizmi indukuju u svojim biljkama domaćinima. Mehanizmi odbrane biljaka protiv fitofagnih organizama.
    Sadržaj praktične nastave Olfaktometar : 1) fitofagni insekti - pronalaženje zdravih biljaka pomoću čula mirisa, pronalaženje napadnutih ili bolesnih biljaka pomoću čula mirisa 2) zoofagni insekti – pronalaženje biljaka napadnutih nekim fitofagnim insektom Testovi izbora hrane – choice, no choice testovi sa insektima, nematodama i grinjama
    1. Bernays, E.A. Chapman, R.F. 1994. Host-plant selection by phytophagous insects. Chapnan & Hall, New York, London, pp. 312
    2. Andow, D.A. (1991): Vegetational diversity and arthropod population response. Annu. Rev. Entomol. 36; 561-586
    3. Naučni radovi publikovani u referentnim časopisima
    Metode izvođenja nastave Predavanja u kombinaciji sa interaktivnom nastavom će se primenjivati u svim nastavnim poglavljima predmeta u različitom obimu. Fakultativna izrada jednog seminarskog rada.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit 30
    Praktična nastava Usmeni ispit 40