M-FM-20-VUB - Viroze ukrasnih biljaka

Akronim M-FM-20-VUB
Studijski program Fitomedicina
Modul Fitomedicina
Tip studija master akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima nema Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Cilj ovog predmeta je da upozna studenata sa najznačajnijim virusima ukrasnih biljaka gajenih u zaštićenom prostoru i na otvorenom polju, njihovim značajem u proizvodnji ukrasnih biljaka, značajem međunarodne trgovine ukrasnim biljem u širenju virusa u nova područja, kao i sa primenom mera kontrole.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Sudent treba da bude osposobljen za prepoznavanje bolesti ukrasnih biljaka izazvanih virusima na osnovu simptomatologije i načina širenja, da može da primeni odgovarajuće mere kontrole u proizvodnji ukrasnih biljaka, da uputi na opasnost i ugrožavanje proizvodnje drugih poljoprivrednih kultura introdukcijom novih i ekonomski značajnih virusa ili sojeva međunarodnom trgovinom ukrasnih biljaka.
    Sadržaj teorijske nastave Štete u proizvodnji ukrasnih biljaka izazvane fitopatogenim virusima; Značaj ukrasnih biljaka kao izvora zaraze i u širenju virusa u nova područja; Simptomatologija; Izvori zaraze i načini širenja; Mere kontrole; Viroze sezonskog ukrasnog bilja; Viroze višegodišnjeg ukrasnog bilja; Viroze lukovičastog i gomoljičastog cveća; Viroze rezanog cveća; Viroze ukrasnih sukulenti.
    Sadržaj praktične nastave Prepoznavanje simptoma viroza. Brza dijagnostika poljskim serološkim testovima. Potvrda infektivnosti. Sakupljanje informacija o poreklu zaraženih ukrasnih biljaka i procena različitih faktora koji bi pogodovali širenju bolesti. Utvrđivanje vektorske uloge detektovanih insekata. Analiza sakupljenih podataka u cilju donošenja i sprovođenja mera kontrole.
    1. Albajes, R., Gullino, M. L., Lenteren, J. C. van, Elad, Y. (1999): Integrated Pest and Disease Management in Greenhouse Crops (Developments in Plant Pathology, Vol. 14). Dordrecht, Boston Kluwer Academic Publishers.
    2. Krstić B., Bulajić A. (2007): Karantinski virusi povrća i ukrasnih biljaka u zaštićenom prostoru. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije i Poljoprivredni fakultet Beograd - Zemun.
    3. Krstić B., Stanković I. (2012): Viroze bilja - multimedijalni sadržaji, Univerzitet u Beogradu - Poljoprivredni fakultet.
    4. Krstić, B., Stanković, I., Vučurović, A. (2018): Viroze ratarskog, povrtarskog i ukrasnog bilja. Univerzitet u Beogradu-Poljoprivredni fakultet.
    5. Loebenstein, G., Lawson, R. H., Brunt, A. A. (1995): Virus and virus-like diseases of bulb and flower crops. Chichester, UK: John Wiley and Sons.
    Metode izvođenja nastave Teorijska i praktična interaktivna nastava. Izrada seminarskog rada iz jedne od predviđenih oblasti. Provera znanja testom (2 testa). Na kraju modula kolokvijum i završni ispit.
    Aktivnosti u toku predavanja 5 Pismeni ispit
    Praktična nastava 5 Usmeni ispit 40