M-AR-20-RUS - Ruralna sociologija

Akronim M-AR-20-RUS
Studijski program Agroekonomija
Modul Agrarni i ruralni razvoj
Tip studija master akademske studije
      Uslovljnost drugim predmetima Nema Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Predmet ima za cilj da omogući studentu sticanje znanja neophodnih za naučno-istraživački rad iz ruralne sociologije što je značajna predpostavka za svestranije razumevanje sela kao društvene zajednice, ruralnih područja, ruralnog razvoja i ruralnog društva.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Studenti stiču sposobnosti istraživanja u oblasti ruralne sociologije, primenu metoda u ruralnoj sociologiji, izboru područja, problema porodičnih gazdinstava i porodice poljoprivrednika, istraživanju obeležja rada i zanimanja u poljoprivredi, difuzije inovacija u poljoprivredi, industrijalizacije poljoprivrede i njenog uticaja na promene u načinu života u ruralnom društvu.
      Sadržaj teorijske nastave Predmet i zadatak ruralne sociologije. Metode istraživanja u ruralnoj sociologiji. Društvene promene u demografskoj i socijalnoj strukturi ruralnog društva.Sociološke determinante rada i zanimanja u poljoprivredi. Industrijalizacija poljoprivrede i promene u načinu života u ruralnim naseljima. Modernzacija poljoprivede, Socijalna ekologija u ruralnim naseljima i poljoprivredi.
      Sadržaj praktične nastave Sve jedinice predviđene planom detaljno će biti razrađene na časovima vežbi, prezentacija radova pripremljenih na zadatu temu i izrada seminarskog rada.
      1. Jelić S., Jovanović T. (2018): Selo u vrtlogu promena, Monografija, Poljoprivredni fakultet, Beograd
      2. Mitrović M. (1998): Sociologija sela, SDS, Beograd
      3. Vujović S. (2016): Sociologija ruralnog razvoja, Zavod za udžbenike, Beograd.
      4. Stojanov M. (2004): Sociologija seoskih kolektiva, Zavod za sociologiju razvoja sela, Novi SadBeograd
      5. Šljukić S., Janković D. (2015): Selo u sociološkom ogledalu, Mediteran Publišing, Novi Sad
      Metode izvođenja nastave Metode usmenog izlaganja (MUI), Razgovora (MR), Rad na tekstu (MRT), Pisanih radova (MR), Kombinovana metoda (KM)
      Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit