M-UF-20-UNI - Uvod u naučno-istraživački rad

Naziv Uvod u naučno-istraživački rad
Akronim M-UF-20-UNI
Studijski program Agroekonomija
Modul Upravljanje finansijama i poslovanje u agrobiznisu
Tip studija master akademske studije
      Broj ESPB 7.0 Status predmeta obavezan
      Uslovljnost drugim predmetima Nema Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Da upozna studente sa procesom naučnoistraživačkog rada, njegovim vrstama, fazama i specifičnostima, a radi pripreme studentata za samostalno prikupljanje „građe“, obradu i pisanje završnog rada, kao i za pisanje, prezentovanje i objavljivanje naučno-stučnih radova u domaćim i inostranim publikacijama.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Potpuna osposobljenost studenata za pravilno koncipiranje i vođenje procesa naučnoistraživačkog rada.Sposobnost za izlaganje ideja i rezultata istraživačkog procesa na način prihvatljiv za profesionalnu komunikaciju i publikovanje u naučnoj periodici.
      Sadržaj teorijske nastave Vrste naučnih radova: pregledni, istraživački, polemički. Faze naučnog istraživanja: Postavljanje istraživačkog pitanja (hipoteza), Određivanje strukture rada, Osnovni metodi naučnog istraživanja. Definisanje problema (jedinice posmatranja); Terenski rad-ankete;neposredno posmatranje; razgovori; Tekstualna interpretacija rezultata; Stilsko i tehničko uređenje i završna faza pripreme rada.
      Sadržaj praktične nastave Svaki student je dužan da jedan urađeni seminarski rad, iz bilo kog od predmeta sa ovog master kursa, prezentuje nastavnicima i ostalim studentima u smislu analize samostalnosti istraživanja, ispunjenosti principa valjanog naučnog rada i poštovanja forme dobrog akademskog pisanja
      1. Hilary G. D. (2010): Science Research Writing for Non-Native Speakers of English Imperial College Press, London
      2. Day R., Gastel B. (2006): How to Write and Publish a Scientific Paper (6th ed.) Greenwood Press, California
      3. Filipovic M. (2004): Uvod u metodologiju naučnog rada, Svjetlost, Sarajevo
      3 0 3
      Metode izvođenja nastave Interaktivna nastava, predavanja i diskusije, primeri dobre i loše prakse, prezntacija samostalnih radova studenata, praktična priprema rada za javnu prezntaciju i publikovanje.
      Aktivnosti u toku predavanja 20 Pismeni ispit
      Praktična nastava 30 Usmeni ispit 50