O-UZ-20-AGEK - Agroekologija

Akronim O-UZ-20-AGEK
Studijski program Biljna proizvodnja
Modul Upravljanje zemljištem i vodama
Tip studija osnovne akademske studije
    Broj ESPB 6.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta a) znanja iz osnovnih principa upravljanja prirodnim resursima u poljoprivredi, formiranja agroekosistema, održivog funkcionisanja agroekosistema, ekoloških koncepata koji će koristiti farmerima na imanjima; b) veština za pravilno upravljanje agroekosistemima, ocenu produktivnosti i stanja agroekosistema, izbegavanje štetnih uticaja po životnu sredinu.
    Ishodi učenja (stečena znanja) poznavanje (razumevanje) iz: osnovnih principa agroekologije, uticaja ekoloških faktora na gajenu biljku i prateće elemente agroekosistema, funkcionisanja agroekosistema i upravljanja agroekosistemima. student treba da bude osposobljen za: primenu ekoloških tehnologija u gajenju useva, prepoznavanje negativnih uticaja agrotehničkih mera na životnu sredinu, promenu i adaptiranje metoda
    Sadržaj teorijske nastave Ekološki faktori Klima i klimatski faktori – značaj klime i ocena klime za potrebe poljoprivrede Svetlost, Temperatura, Voda, Vazduh i vazdušna kretanja (vetar); Edafski i orografski faktori, Biotički faktori. Koncept biocenoza, ekološka niša i primena u poljoprivredi; Agroekosistemi; Stabilnost u agroekosistemu; Održiva poljoprivreda; Primena ekoloških principa; Zaštita i unapređenje životne sredine
    Sadržaj praktične nastave Značaj klime i ocena klime za potrebe poljoprivrede (klimatski indeksi i klimadijagram); Kritični periodi; Svetlost; Temperatura; Voda; Biotički faktori; Populaciona ekologija biljaka u poljoprivredi; Koncept biocenoza; Agroekosistemi; Mapiranje agroekosistema.
    1. Kovačević, D., Dolijanović, Ž. (2018): Osnovi agroekologije i agrotehnike. Univerzitet u Beogradu. Poljoprivredni fakultet.
    2. Oljača, S. (2008). Agroekologija. Poljoprivredni fakultet, Zemun.
    3. Oljača, S., Dolijanović, Ž. (2010). Praktikum iz Agroekologije. Poljoprivredni fakultet, Zemun.
    Metode izvođenja nastave Od metoda izvođenja nastave koriste se klasična predavanja, vežbe i metode interaktivne nastave. Od metoda interaktivne nastave u nastavi koriste se individualne, grupne odnosno timske kolaborativne i kooperativne metode aktivnog učenja.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 60
    Kolokvijumi 30