O-HK-20-OHB - Oplemenjivanje hortikulturnih biljaka

Akronim O-HK-20-OHB
Studijski program Biljna proizvodnja
Modul Hortikultura
Tip studija osnovne akademske studije
    Broj ESPB 7.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima Upisane osnovne studije. Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Razumevanja genske osnove osobina koje se koriste u oplemenjivanju, osnovnih principa i metoda dobijanja novih sorti i poboljšavanja postojećih sorti hortikulturnih biljaka, Poznavanja postupka registrovanja sorti.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Sadržaj i način izvođenja nastave će omogućiti studentima da budu pripremljeni za timski rad u oblasti oplemenjivanja biljaka i prezentaciju stečenih znanja.
    Sadržaj teorijske nastave (1) Početni materijal za oplemenjivanje biljaka, (2) Oplođenje biljaka i genska osnova osobina, (3) Hibridizacije, (4) Mutacije, (5) Selekcija, (6) Primena biotehnologije u oplemenjivanju biljaka, (7) Registrovanje sorti.
    Sadržaj praktične nastave Analiza biometričkih parametara u oplemenjivanju biljaka, Primena tehnika emaskulacije, hibridizacije i drugih metoda indukovanja varijabilnosti osobina; Primena biotehnologije u oplemenjivanju biljaka.
    1. S. Borojević (1992): Principi i metode oplemenjivanja bilja. Naučna knjiga, Beograd.
    2. G. Šurlan-Momirović, V. Rakonjac, S. Prodanović, T. Živanović (2005): Genetika i oplemenjivanje biljaka – praktikum. Poljoprivredni fakultet, Beograd.
    Metode izvođenja nastave Nastava se sastoji od predavanja, vežbi, konsultacija i seminarskih radova. Radi provere znanja studenata koriste se testovi (2) i kolokvijum.
    Aktivnosti u toku predavanja 20 Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 60