O-HK-20-BŠHB - Bolesti i štetočine hortikulturnih biljaka

Naziv Bolesti i štetočine hortikulturnih biljaka
Akronim O-HK-20-BŠHB
Studijski program Biljna proizvodnja
Modul Hortikultura
Tip studija osnovne akademske studije
    Broj ESPB 6.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima Nema Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Osnovne odlike prouzrokovača bolesti i promene koje patogeni organizmi izazivaju kod hortikulturnih biljaka; morfološke, biološke i ekološke karakteristike ekonomski značajnih vrsta štetnih insekata, grinja, ptica, glodara, puževa i nematoda hortikulturnih biljaka; simptomatologija obolelih i oštećenih hortikulturnih biljaka i metode njihove zaštite.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Studenti će biti osposobljeni za dijagnozu i identifikaciju ekonomski značajnih bolesti i primenu osnovnih mera kontrole bolesti hortikulturnih biljaka. Takođe, biće osposobljeni za dijagnozu simptoma izazvanih štetočinama, identifikaciju ekonomski značajnih štetočina hortikulturnih biljaka i primenu osnovnih mera za njihovo suzbijanje.
    Sadržaj teorijske nastave Značaj bolesti i štetočina u hortikulturi; patogeneza; bolesti i štetočine voćaka i vinove loze, povrtarskih biljaka, krompira, lekovitog bilja, dekorativnih biljaka i cveća; metode suzbijanja biljnih bolesti i štetočina.
    Sadržaj praktične nastave Osnovne odlike prouzrokovača biljnih bolesti (gljiva i pseudogljiva, bakterija, fitoplazmi virusa); simptomatologija; morfologija štetnih vrsta u hortikulturi, njihovo razmnožavanje i razviće.
    1. Ivanović, M., Ivanović, D. (2005): Bolesti voćaka i vinove loze i njihovo suzbijanje. Poljoprivredni fakultet - Univerzitet u Beogradu.
    2. Mijatović, M., Obradović, A., Ivanović, M. (2007): Zaštita povrća, Agro Mivas, Smederevska Palanka.
    3. Tanasijević, N., Simova-Tošić, D. (1985): Posebna entomolgija I i II. Poljoprivredni fakultet, Beograd.
    4. Dobrivojević, K., Petanović, R. (1982): Osnovi akarologije. Beograd.
    5. Vukasović, P. (1964): Štetočine u biljnoj proizvodnji, Zavod za izdavanje udžbenika, Beograd.
    Metode izvođenja nastave Teorijska i praktična nastava u kombinaciji sa interaktivnom nastavom. U toku nastave predviđena je provera znanja testom (1), a na kraju praktične nastave (vežbi), predviđeno je polaganje kolokvijuma.
    Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit
    Praktična nastava 10 Usmeni ispit 40