O-HK-20-OAA - Osnovi agroekologije i agrotehnike

Akronim O-HK-20-OAA
Studijski program Biljna proizvodnja
Modul Hortikultura
Tip studija osnovne akademske studije
      Broj ESPB 6.0 Status predmeta obavezan
      Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta veština za pravilno korišćenje agrotehničkih mera u biljnoj proizvodnji (ratarstvu, povrtarstvu, voćarstvu i vinogradarstvu), poznavanje odgovarajuće opreme i mehanizacije i načina njihove primene.
      Ishodi učenja (stečena znanja) razumevanje iz: osnovnih principa agroekologije, uticaja ekoloških faktora na gajenu biljku, funkcionisanja agroekosistema i upravljanja agroekosistemima, primenu osnovnih agrotehničkih mera u biljnoj proizvodnji, upravljanje odgovarajućom opremom i mehanizacijom koje ima za cilj povećanje prinosa i rodnosti; prepoznavanje mogućih negativnih efekata i očuvanja životne sredine
      Sadržaj teorijske nastave Ekologija i poljoprivreda, Ekološki faktori, Agroekosistemi, Kruženje materije, Energija u agroekosistemu, Primena ekoloških principa u poljoprivredi. Osnovni principi biljne proizvodnje. Agrotehničke mere. Osnovna i dopunska obrada zemljišta. Sistemi obrade zemljišta. Đubrenje. Načini primene đubriva. Setva (Sadnja). Nega useva. Korovi. Plodored.
      Sadržaj praktične nastave Značaj klime i ocena klime za potrebe poljoprivrede (klimatski indeksi i klimadijagram). Kritični periodi. Načini primene pojedinih agrotehničkih mera. Načini oranja. Sistemi obrade zemljišta. Određivanje doze mineralnih đubriva. Ocena kvaliteta setve-sadnje. Poznavanje bioloških osobina najvažnijih korovskih vrsta. Tehnika primene herbicida. Sastavljanje plodoreda.
      1. Kovačević, D., Dolijanović, Ž. (2018). Osnovi agroekologije i agrotehnike. Poljoprivredni fakultet, Zemun.
      2. Kovačević, D., Dolijanović, Ž. (2006). Praktikum iz Opšteg ratarstva, Poljoprivredni fakultet, Beograd -Zemun.
      3. Oljača, S., Dolijanović, Ž. (2003). Praktikum iz Agroekologije. Poljoprivredni fakultet, Zemun.
      Metode izvođenja nastave Od metoda izvođenja nastave koriste se klasična predavanja, laboratorijske vežbe, terenske vežbe i metode interaktivne nastave. Od metoda interaktivne nastave u nastavi koriste se individualne, grupne odnosno timske kolaborativne i kooperativne metode aktivnog učenja.
      Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit
      Praktična nastava Usmeni ispit 50