O-BI-20-VOVI - Voćarstvo i vinogradarstvo

Naziv Voćarstvo i vinogradarstvo
Akronim O-BI-20-VOVI
Studijski program Biotehnički i informacioni inženjering
Modul
Tip studija osnovne akademske studije
    Broj ESPB 6.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Upoznavanje studenata sa biološkim i proizvodnim osobinama voćaka i vinove loze; sa intenzivnim sistemima gajenja voćaka i vinove loze (sorte, podloge, uzgojni oblici i razmaci sadnje); sa tehnologijama podizanja zasada i gajenja voćaka i vinove loze u eksplatacionom periodu.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Na kraju modula student treba da pokaže poznavanje: morfologije voćaka i vinove loze, intenzivnih sistema gajenja i njihovih elemenata, specifičnosti tehnologije podizanja i održavanja višegodišnjih zasada ovih kultura. Student treba da bude osposobljen za razvijanje kritičkog mišljenja o materiji modula, za prezentaciju stečenih znanja i za evaluaciju ishoda učenja i nastavnog procesa.
    Sadržaj teorijske nastave Uvod u Voćarstvo i vinogradarstvo; osnovni pojmovi; morfologija voćaka i vinove loze; ekologija voćaka i vinove loze, periodizam u godišnjem ciklusu rasta i razvića voćaka i vinove loze (fenologija); projektovanje i podizanje voćnjaka i vinograda; tehnologija gajenja voćaka i vinove loze u periodu eksploatacije
    Sadržaj praktične nastave Sorte voćaka i vinove loze. Podloge voćaka i vinove loze. Uzgojni oblici voćaka i vinove loze
    1. Gordan Zec, Boban Đorđević (2020): Praktična obuka iz voćarstva, Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet, Zemun
    2. Čedo Oparnica, Boban Đorđević, Gordan Zec, Todor Vulić (2016): Osnovi voćarstva, Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet, Zemun
    3. Dragan Vujović (2013): Vinogradarstvo, Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet, Zemun
    Metode izvođenja nastave Od metoda izvođenja nastave koriste se klasična predavanja, terenske vežbe i metode interaktivne nastave. Od metoda interaktivne nastave u nastavi koriste se individualne, grupne odnosno timske kolaborativne i kooperativne metode aktivnog učenja.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit
    Kolokvijumi