O-FM-20-VING - Vinogradarstvo

Akronim O-FM-20-VING
Studijski program Fitomedicina
Modul Fitomedicina
Tip studija osnovne akademske studije
    Broj ESPB 3.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima / Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući sticanje znanja o biološkim karakteristikama vinove loze, morfologiji vinove loze, njenom rastenju i razvitku, odnosu vinove loze i spoljašnje sredine, organizaciji i načinu proizvodnje loznog sadnog materijala, sistemima gajenja vinove loze, sortama, agrotehničkim i ampelotehničkim merama u vinogradarskoj proizvodnji-fitotehnici vinove loze i biološkim osnovama čuvanja grožđa.
    Ishodi učenja (stečena znanja) student treba da pokaže veštinu uočavanja morfološko-anatomskih karakteristika vinove loze, da poznaje mehanizme sagledavanja fizioloških procesa rasta i razvića vinove loze, načina izvođenja pojedinih fitotehničkih mera uz kritičku analizu bioloških i ekoloških rizika vinogradarske proizvodnje.
    Sadržaj teorijske nastave U okviru predmeta proučavaće se sledeća poglavlja: biologija vinove loze, ekologija vinove loze, razmnožavanje, zasnivanje zasada, gajenje vinove loze, mere nege i održavanje zasada u periodu rastuće rodnosti i u periodu punog plodonošenja, integralna i biološka proizvodnja grožđa, berba pakovanje i čuvanje grožđa.
    Sadržaj praktične nastave
    1. Radivojević, D., Marković, N. (2015): Voćarstvo i vinogradarstvo. Univerzitet u Beogradu Poljoprivredni fakultet. Beograd.
    2. Marković, N. (2012): Tehnologija gajenja vinove loze. Monografija, Zadužbina sv. Manastira Hilandar, Beograd.
    3. Marković, N., Pržić, Z. (2020). Tehnologija gajenja vinove loze. Praktikum, Zadužbina sv. Manastira Hilandar, Beograd.
    4. Avramov, L., Nakalamić, A., Žunić, D. (1999): Vinogradarstvo. Poljoprivredni fakultet, Beograd.
    5. Nakalamić, A., Marković, N. (2007): Opšte vinogradarstvo. Poljoprivredni fakultet, Zadužbina svetog manastira Hilandar. Beograd.
    Metode izvođenja nastave Teorijska i praktična nastava u kombinaciji sa interaktivnom nastavom će se držati u svim oblastima. Na kraju praktične nastave (vežbi) predviđeno je polaganje kolokvijuma.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 75
    Kolokvijumi 25