O-FM-20-OMEL - Osnovi melioracija zemljišta

Akronim O-FM-20-OMEL
Studijski program Fitomedicina
Modul Fitomedicina
Tip studija osnovne akademske studije
      Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Upoznavanje sa osnovnim pojmovima iz oblasti uređenja poljoprivrednog zemljišta i postupaka komasacije i melioracija. Oblici melioracija zemljišta: navodnjavanje, odvodnjavanje, rekultivacija, melioracije livada i pašnjaka; pretvaranjem neobradivog zemljišta u obradivo; poboljšanjem kvaliteta obradivog zemljišta (agromelioracijama).
      Ishodi učenja (stečena znanja) Poznavanje osnovnih pojmova vezanih za uređenje poljoprivrednih zemljišta. Razumevanje postupka odvodnjavanja, navodnjavanja, zaštite zemljišta od erozije i drugih meliorativnih mera. Sposobnost integralnog sagledavanja meliorativnih problema koji doprinese smanjenju zagađenja životne sredine.
      Sadržaj teorijske nastave Poznavanje osnovnih pojmova vezanih za sistem zemljište-biljka-atmosfera . Uređenje poljoprivrednih zemljišta i uticaj na okolinu. Mere odvodnjavanja. Metode i tehnike navodnjavanja, potrebe biljaka za vodom. Zaštita zemljišta od erozije. Pedomelioracije. Rekultivacija i revitalizacija zemljišta. Značaj melioracija za smanjenje zagađenja životne sredine.
      Sadržaj praktične nastave Računske vežbe, izrada i odbrana seminarskog rada
      1. Rudić, D., Đurović, N., Ćosić, M. (2020). Odvodnjavanje. Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet
      2. Stričević, R. (2007). Navodnjavanje. Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet
      3. Spalević, B. (1997). Konzervacija zemljišta i voda. Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet
      Metode izvođenja nastave Auditorna predavanja uz pomoć prezentacione tehnologije. Praktična nastava se izvodi auditorno uz računske vežbe, primere i samostalni rad studenata kroz izradu seminarskih radova.
      Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit 60
      Praktična nastava Usmeni ispit