O-FM-20-AKAR - Akarologija

Akronim O-FM-20-AKAR
Studijski program Fitomedicina
Modul Fitomedicina
Tip studija osnovne akademske studije
    Broj ESPB 5.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima nema uslova Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentu sticanje znanja i razumevanje osnovne građe i funkcije organa, razmnožavanja i razvića, ekološke raznovrsnosti grinja, interakcije fitofagnih grinja i biljaka, bioekološke osnove zaštite biljaka od grinja, karakteristike viših taksona i ekonomski značajnih vrsta u biljnoj proizvodnji.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Od studenta se očekuje da pokaže poznavanje: osnova morfologije, anatomije, fiziologije, reprodukcije i razvića, ekološkog i specijskog diverziteta, interakcije fitofagnih grinja i biljaka, bioloških osnova zaštite biljaka od grinja , osobina viših taksona ove grupe životinja kao i vrsta koje su najčešće štetočine i onih koje su korisne u biljnoj proizvodnji.
    Sadržaj teorijske nastave Uvod, Struktura i funkcija tela grinja:opšte morfološke i biološke osobine, anatomija, raznožabanje i razviće; Ekološki diverzite i ponašanje: adaptacije na uslove sredine, trofička klasifikacija, interakcija biljaka i grinja, simptomatologija, kapacitet populacionog rasta, tipovi disperzije, ekološke osnove zaštite od grinja, Sistematika potklase Acari.
    Sadržaj praktične nastave Iz svih poglavlja predavanja predviđene su laboratorijske vežbe
    1. Vidović, B. (2019): Akarologija praktikum, Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakutet, str. 150.Dobrivojević, K., R. Petanović (1982): Osnovi akarologije, Slovo ljubve. Beograd, str. 284 Petanović, R. (1988): Eriofidne grinje u Jugoslaviji. Naučna knjiga, Beograd. str.159. Petanović, R. (2004): Štetne grinje ukrasnih biljaka-. Beografik, Beograd, str.99.
    2 1 1
    Metode izvođenja nastave Predavanja u kombinaciji sa interaktivnom nastavom će se primenjivati u svim nastavnim poglavljima predmeta u razčitom obimu. Fakultativna izrada seminarskog rada .
    Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit
    Praktična nastava 10 Usmeni ispit 40