O-AE-20-TTK1 - Teorija troškova sa kalkulacijama 1

Akronim O-AE-20-TTK1
Studijski program Agroekonomija
Modul
Tip studija osnovne akademske studije
    Broj ESPB 6.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima Redovno prisustvovanje na predavanjima i vežbama. Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet omogućava studentu sticanje: 1. Znanja o osnovnim pojmovima iz oblasti teorije troškova, 2. Znanja o metodama analitičkih kalkulacija u proizvodnji i preradi poljoprivrednih proizvoda i 3. Sposobnosti u primeni analitičkih kalkulacija u poljoprivredi i prehrambenoj industriji.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Po završetku kursa iz ovog predmeta student bi trebalo da bude osposobljen da: 1. Identifikuje činioce proizvodnog procesa, 2. Izračuna troškove proizvodnje i definiše njihovu dinamiku, 3. Primeni stečena znanja pri izradi analitičkih kalkulacija, 4. Utvrdi cenu koštanja poljoprivredno-prehrambenih proizvoda i 5. Odredi pokazatelje uspeha poslovanja poljoprivrednih gazdinstva.
    Sadržaj teorijske nastave 1. Činioci proizvodnog procesa. 2. Utvrđivanje troškova činilaca proizvodnog procesa. 3. Teorije dinamike troškova. 4. Pojam, suština i svrha sastavljanja kalkulacija. 5. Analitička kalkulacija u proizvodnji i preradi poljoprivrednih proizvoda. 6. Metode izračunavanja cene koštanja i pokazatelji uspeha poslovanja preduzeća i gazdinstva na osnovu analitičkih kalkulacija.
    Sadržaj praktične nastave 1 Utvrđivanje činilaca proizvodnog procesa. 2 Utvrđivanje troškova materijala, amortizacije i kamata. 3 Analiza proizvodne funkcije i funkcije troškova. 4 Primena kalkulacija troškova korišćenja tehničkih sredstava i kalkulacija opštih troškova. 5 Primena analitičkih kalkulacija. 6 Primena metoda za izračunavanja cene koštanja. Utvrđivanje i analiza pokazatelja uspeha poslovanja.
    1. Gogić, P. (2014): Teorija troškova sa kalkulacijama – u proizvodnji i preradi poljoprivrednih proizvoda (treće izmenjeno i dopunjeno izdanje). Univerzitet u Beogradu – Poljoprivredni fakultet. Beograd – Zemun.
    2. Andrić, J. (1997): Troškovi i kalkulacije u poljoprivrednoj proizvodnji. Savremena administracija. Beograd.
    Metode izvođenja nastave 1. Usmeno izlaganje i vizuelna prezentacija uz korišćenje odgovarajuće opreme; 2. Interaktivna metoda; 3. Konsultacije – direktne i elektronskim putem.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit 20
    Praktična nastava Usmeni ispit 50