O-AE-20-AHEM - Agrikulturna hemija

Akronim O-AE-20-AHEM
Studijski program Agroekonomija
Modul
Tip studija osnovne akademske studije
    Broj ESPB 5.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima / Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet omogućava studentu sticanje znanja i razumevanja opšte hemije, neorganske i organske, hemijskog sastava živih bića, zatim osnovne spoznaje o zemljištu, biljci, đubrivima, završno sa ekološkim razmišljanjima – očuvanje životne sredine kroz ispravna agronomska i ekonomska razmišljanja.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Stečena znanja iz Agrikulturne hemije će im olakšati razumevanje gradiva iz srodnih predmeta u narednim godinama studija. Studenti će steći osnovna znanja o hemijskom sastavu živih bića, zemljišta, biljaka, đubriva i sredstava za zaštitu biljaka (pesticida).
    Sadržaj teorijske nastave Opšta hemija i hemija nekih elemenata; Važnija organska jedinjenja; Hemijski sastav biljnih i životinjskih organizama; Zemljište; Biljka; Đubriva i đubrenje; Ekologija : Životna sredina –ekosistem; Negativne promene u sistemu; Alternativni, obnovljivi izvori energije – konstruktivna razmišljanja i ekonomski efekti.
    Sadržaj praktične nastave Sve nastavne jedinice teorijske nastave prate odgovarajuće praktične vežbe i zadaci. U toku praktične nastave predviđena je izrada elaborata .
    1. Popović Ž. Agrikulturna hemija, Poljoprivredni fakultet, Beograd, 1972.
    2. 2. Donald L. Sparks: Environmental Soil Chemistry
    3. Lehninger: Principles of Biochemistry, W. H. Freeman and Co, 2005.
    4. I. Filipović, S. Lipanović: Opća i anorganska hemija
    5. M. Dragojević, M. Popović, S. Stević, V. Šćepanović: Opšta hemija
    Metode izvođenja nastave Teorijska i praktična nastava u kombinaciji sa interaktivnom nastavom će se držati u svim oblastima u različitim odnosima. Predviđena su 2 testa i 1 kolokvijum koji se odnosi na praktičan deo nastave.
    Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit 20
    Praktična nastava 30 Usmeni ispit 20