D-FM-14-PFIA - Primenjena fitoakarologija

Akronim D-FM-14-PFIA
Studijski program Poljoprivredne nauke
Modul Fitomedicina
Tip studija doktorske akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentu sticanje znanja i razumevanje uloge grinja u različitim agroekosistemima, urbanim prostorima i šumskim kulturama; njihove štetnosti, kontrole i rezistentnosti prema pesticidima.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Od studenta se očekuje da pokaže poznavanje uloge grinja u različitim agroekosistemima i drugim poluautonomnim i neautonomnim ekosistemima, njihove štetnosti, kontrole i rezistentnosti prema pesticidima i bude osposobljen za prepoznavanje specifičnih simptoma, dijagnozu štetnih vrsta, prognozu njihove pojave, ocenu štetnosti i poznavanje različitih metoda borbe protiv štetnih grinja.
    Sadržaj teorijske nastave Uvod; Fitofagne grinje u agroekosistemima , urbanim ekosistemima i šumskim kulturama : u zatvorenom prostoru ( staklenicima i plastenicima, skladištima ), u voćnjacima i vinogradima, njivskim usevima, na ukrsnom drveću i žbunju u gradskom zelenilu i šumarstvu, Grinje kao agensi biološke kontrole štetočina i korova, biološka kontrola grinja, rezistentnost grinja prema pesticidima.
    Sadržaj praktične nastave Praktični rad prilagođen tematici doktorske disertacije.
    1. Helle W., Sabelis M.W.(1985)Spider Mites.Their Biology, Natural Enemies and Control, Elsevier; Gerson U., Smiley L.R., Ochoa R. (2003) Mites (Acari) for pest control. Blackwell Publishing; Zhang Z.Q. (2003.) Mites of Greenhouses, Identification, Biology and Control. CABI Publishing; Hoy M.A.(2011) Agricultural Acarology Introduction to Integrated Mite Management.Taylor and Francise Group;.
    3 0 2
    Metode izvođenja nastave Predavanja u kombiaciji sa interaktivnom nastavom će se primenjivatiu svim oblastima. Obavezna izrada seminarskog rada.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava 30 Usmeni ispit 50
    Kolokvijumi