D-FM-14-MIŠ - Mišoliki glodari

Akronim D-FM-14-MIŠ
Studijski program Poljoprivredne nauke
Modul Upravljanje zemljištem i vodama, Fitomedicina
Tip studija doktorske akademske studije
      Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Sticanje detaljnih znanja o sistematici, morfologiji, anatomiji, fiziologiji i etologiji mišolikih glodara. Sticanje širih aznanja o bioekologiji mišolikih glodara, njihovom mestu u prirodi i značaju za čoveka, osobenostima sinantropnih populacija ekonomski značajnih vrsta i rodova, monitoringu i proceni štetnosti, prognozi pojave i određivanju pragova štetnosti.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Specijalističko poznavanje morfo-anatomskih, fizioloških, bihevioralnih i bioekoloških karakteristika najznačajnijih vrsta glodara u biljnoj proizvodnji i komunalnoj higijeni; Osposobljenost za obavljanje prognoze pojave, monitoringa i izbora mera suzbijanja. Samostalnost u rešavanju praktičnih i teorijskih problema u okviru navedene problematike, kritično razmišljanje, kreativno i nezavisno postupanje.
      Sadržaj teorijske nastave Uvod - mišoliki glodari (Rodentia : Myomorpha); Sistematika i diverzitet (Spalacidae, Cricetidae, Muridae, Dipodidae, Gliridae; Morfologija); Anatomija fiziologija i etologija; Areal vrsta; Značaj mišolikih u prirodnim staništima, fitomedicini, veterini i medicini; štetnost i prognoza pojave; Principi kontrole – obrasci suzbijanja štetnih populacija mišolikih glodara.
      Sadržaj praktične nastave Iz pojedinih poglavlja predavanja, u zavisnosti oda teme disertacije predviđen je samostalan istraživački rad na terenu i u laboratoriji.
      1. Richards C.G.J.,Ku T.Y.1987. Control of mammal pests. Taylor&Francis Ltd.; Sokolov V.E., Karasjova E.V.1990.Norway rat.Systematics Ecology, Population control. USSR Academy of Science.; Hrgović N., Vukićević Z. i D. Kataranovski 1991. Deratizacija. Suzbijanje populacija štetnih glodara; Stevanović V., Vasić V. 1995. Biodiverzitet Jugoslavije sa pregledom vrsta od međunarodnog znaĉaja.
      4 0 3
      Metode izvođenja nastave Predavanja u kombiaciji sa interaktivnom nastavom će se primenjivatiu svim oblastima. Obavezna izrada seminarskog rada.
      Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
      Praktična nastava 20 Usmeni ispit 60
      Kolokvijumi