M-MA-14-SOS - Sociologija sela

Akronim M-MA-14-SOS
Studijski program Agroekonomija
Modul Menadžment u agrobiznisu
Tip studija master akademske studije
      Broj ESPB 8.0 Status predmeta obavezan
      Uslovljnost drugim predmetima Nema Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Predmet ima za cilj da studentima odseka za agroekonomiju u okviru definisanog fonda časova pruži dublja znanja i upoznaju se iz sociologije sela što je bitna pretpostavka za svestranije razumevanje sela kao društvene zajednice, strukture i razvoja sela, seljaštva i poljoprivrede.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Student kroz predmet treba da bude osposobljen za: prepoznavanje problema iz sociologije sela, istraživanja iz sociologije sela, izbor područja, primenu metoda u sociologiji sela, efikasno učenje, timski rad, kritičko mišljenje i prezentaciju rezultata.
      Sadržaj teorijske nastave Predmet i zadatak sociologije sela i poljoprivrede; Društvene promene u demografskoj i socijalnoj strukturi sela i poljoprivrede;Sociološke karakteristike rada i zanimanja u poljoprivredi; Sociološko određenje difuzije inovacija u poljoprivredi; Uticaj industrijalizacije poljoprivrede na promene u načinu života u selu; Socijalna ekologija sela i poljoprivrede.
      Sadržaj praktične nastave Sve jedinice predviđene planom detaljno će biti razrađene na časovima vežbi.
      1. -C. Kostić: Sociologija sela, Zavod za izdavanje udžbenika, Srbije, Beograd, 1975
      2. K. Kilibarda: Selo i ljudska hrana, Naučna knjiga, Beograd, 1990.
      3. -M. Mitrović: Sociologija sela, SDS, Beograd, 1998.
      4. Đ. Stevanović: Agrarna sociologija , Stručna knjiga, Beograd, 1990
      5. M. Stojanov: Sociologija seoskih kolektiva, Zavod za sociologiju razvoja sela, Novi Sad- Beograd, 2004.
      Metode izvođenja nastave Klasična predavanja, teorijske vežbe i interaktivna nastava.
      Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
      Praktična nastava 20 Usmeni ispit 40
      Kolokvijumi 30