M-ML-14-OPZ - Odvodnjavanje poljoprivrednih zemljišta

Akronim M-ML-14-OPZ
Studijski program Poljoprivreda
Modul Melioracije zemljišta
Tip studija master akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Sticanje znanja o teorijskim postavkama strujanja vode u nezasićenoj i zasićenoj sredini. Osposobljavanje studenta za projektovanje drenažnih sistema, analizu rada drenažnih sistema i rešavanje problema koji se pojave tokom eksploatacije sistema. Upoznavanje sa potrebom i načinima testiranja drenažnih sistema. Osposobljavanje za istraživački rad.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Detaljno razumevanje teorijskih principa strujanja vode kroz poroznu sredinu, poznavanje elemenata projektovanja, kao i principa testiranja rada drenažnog sistema. Sposobnost izrade i revizije projektne dokumentacije, vođenje nadzora pri izgradnji drenažnih sistema, održavanje i korišćenje drenažnih sistema. Sposobnost postavljanja ogleda i tumačenja dobijenih rezultata.
    Sadržaj teorijske nastave Strujanje vode u zasićenoj i nezasićenoj sredini, jednačine strujanja; Metode za određivanje elemenata projektovanja drenaže, (metode za određivanje međudrenskog rastojanja; drenažni filtri, oblici filtracionih deformacija zemljišta); Drenaža zaslanjenih zemljišta; Testiranje drenaže, cilj, metode i procedure testiranja, testiranje pojedinačnog drena/kanala, testiranje drenažnog sistema.
    Sadržaj praktične nastave Strujanje vode u zasićenoj i nezasićenoj sredini (računske vežbe). Metode za određivanje međudrenskog rastojanja (računske vežbe). Drenažni filtri. Testiranje drenaže.
    1. Rudić D., Đurović N. (2006): Odvodnjavanje, udžbenik. Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet
    2. Drainage principles and Aplication I-IV , ILRI Wageningen, 1980.
    3. Vlotman W.F., Rycroft D.W., Smedema L.K: Modern Land Drainage: Planning, Design and Management of Agricultural Drainage Systems. Editor: Edward Elgar Publishing Ltd, 2004.
    Metode izvođenja nastave Nastava će se izvoditi kroz predavanja, vežbe i terenske vežbe. Teorijska i praktična nastava u kombinaciji sa interaktivnom nastavom će se držati u svim oblastima.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava 10 Usmeni ispit 60
    Kolokvijumi 20