M-MV-14-NOP - Navodnjavanje i odvodnjavanje na parcelama

Naziv Navodnjavanje i odvodnjavanje na parcelama
Akronim M-MV-14-NOP
Studijski program Menadžment voda u poljoprivredi
Modul Menadžment voda u poljoprivredi
Tip studija master akademske studije
    Broj ESPB 6.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Sticanje znanja za održivo upravljanje vodama na poljoprivrednoj parceli i primenu mera uređenja vodnog režima poljoprivrednih zemljišta. Osposobljavanje stenata za primenu svih aktivnosti neophodnih pri implementaciji Evropskih direktiva za vode
    Ishodi učenja (stečena znanja) Sposobnost za upravljanje sistemima za odvodnjavanje i navodnjavanje na malim posedima. Sposobnost primene osnovnih naučnih i tehnoloških oruđa koja se koriste za uspostavljanje režima navodnjavanja, za upravljanje drenažnim sistemima, za praćenje kvaliteta vode i procesa degradacije zemljišta na poljoprivrednoj parceli.
    Sadržaj teorijske nastave Navodnjavanje: Gravitacioni sistemi i sistemi pod pritiskom. Kolektivni sistemi za navodnjavanje: dovodna i razvodna mreža (kanali i cevi), rezervoari, hidranti, merenje proticaja u otvorenim kanalima, telemetrija i sistem daljinskog upravljanja sistemima; kvalitet vode za navodnjavanje Odvodnjavanje: Površinsko i pozemno odvodnjavanje. Kvalitet drenažne vode. Zakonski okvir za strategiju odvodnjavanja.
    Sadržaj praktične nastave Računske vežbe, izrada i odbrana seminarskog rada
    1. Rudić D., Đurović N. (2006). Odvodnjavanje. Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet, Beograd.
    2. Stričević R. (2007). Navodnjavanje: osnove projektovanja i upravljanja sistemima, Poljoprivredni fakultet, Zemun.
    3. Vermillion D. and Sagardoy J.A. (1999). Transfer of irrigation management services. FAO Irrigation and drainage papers No 58.
    4. Quisenberry V., Hubbard, L. R. . McCarty L. B (2015) Applied Soil Physical Properties, Drainage, and Irrigation Strategies. Springer International Publishing. Cham, Switzerland
    5. Vlotman W.F., Rycroft D.W., Smedema L.K. (2004). Modern Land Drainage: Planning, Design and Management of Agricultural Drainage Systems
    Metode izvođenja nastave Auditorna predavanja uz pomoć prezentacione tehnologije. Praktična nastava se izvodi auditorno primere i samostalni rad studenata kroz izradu seminarskih radova.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 50
    Kolokvijumi 30