M-MA-14-MSM1 - Matematičko statističke metode 1

Akronim M-MA-14-MSM1
Studijski program Agroekonomija
Modul Menadžment u agrobiznisu
Tip studija master akademske studije
    Broj ESPB 8.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima Slušanje i polaganje ispita nije uslovljeno sa drugim ispitima. Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentima da ovladaju osnovnim znanjem i veštinom korišćenja modela analize podataka u programu za tabelarna izračunavanja - Microsoft EXCEL, kao i programskih paketa za statističku analizu IBM SPSS (Statistical Package for Social Sciences) i STATISTICS.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Studenti će biti osposobljeni za praktičan rad u oblasti analize podataka i analize strukture podataka koji podrazumeva primenu najsavremenijih softverskih alata iz ove oblasti. Takođe, studenti su osposobljeni za donošenje zaključaka na osnovu grafičke i tabelarne analize i vizuelizacije podataka.
    Sadržaj teorijske nastave Uvod; 1. Osnovni postupci rada u programskom okruženju – IBM SPSS 2. Pripremanje podataka za analizu i prelimenarna analiza podataka, 3. Izabrane statističke procedure u IBM SPSS; 4. Razmena podataka sa drugim aplikacijama. 5. Osnove programa za tabelarno izračunavanje; 6. Značajne funkcije u programu za tabelarna izračunavanja; 7.Rad sa listama-unutrašnjim bazama podataka u Microsoft EXCEL okruženju.
    Sadržaj praktične nastave Praktična nastava se održava za izabrane statističke procedure u IBM SPSS i Microsoft EXCEL okruženju.
    1. Soldić-Aleksić J. (2015): Primenjena analiza podataka, Centar za izdavačku delatnost, Ekonomski fakultet u Beogradu, 2015.
    2. Winston W. L. (2004): Microsoft Excel Data Analysis and Business Modeling, Microsoft Press, Washington,
    3. Gerber S. B., Finn K. V. (2005): Using SPSS for Windows, Data Analysis and Graphics, Springer Science and Business Media, Inc.
    4. SPSS-Priručnik za preţivljavanje, Julie Pallant, Prevod, Mikro knjiga, 2011.
    5. SPSS-Analiza bez muke, Sheridan J. Coakes, Prevod, Mikro knjiga, 2013
    Metode izvođenja nastave Teorijska i praktična nastava se održava za sve oblasti u računarskoj laboratoriji. Izrada dva seminarska rada prate praktičnu nastavu. Praktičan rad u računarskoj učionici.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava 15 Usmeni ispit 45
    Kolokvijumi