O-AE-14-TTK2 - Teorija troškova sa kalkulacijama 2

Akronim O-AE-14-TTK2
Studijski program Agroekonomija
Modul
Tip studija osnovne akademske studije
      Broj ESPB 5.0 Status predmeta obavezan
      Uslovljnost drugim predmetima Položena Teorija troškova sa kalkulacijama 1, redovno prisustvovanje na predavanjima i vežbama Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Sticanje znanja o metodama i mogućnostima primene diferencijalne i investicione kalkulacije pri preduzimanju raznih organizaciono-ekonomskih mera i investicija u proizvodnji i preradi poljoprivrednih proizvoda.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Osposobljenost da se stečena znanja o diferencijalnoj i investicionoj kalkulaciji samostalno koriste u praksi pri utvrđivanju ekonomske opravdanosti preduzimanja raznih organizacionoekonomskih mera i investicija u proizvodnji i preradi poljoprivrednih proizvoda.
      Sadržaj teorijske nastave Potrebe i mogućnosti primene diferencijalne kalkulacije. Pojam i ekonomska suština investicija. Ekonomska ocena investicija: utvrđivanje tokova primanja i izdavanja; metod neto sadašnje vrednosti, metod interne kamatne stope, metod anuiteta, metod roka povraćaja; statičke metode ekonomske efektivnosti; izbor između međusobno isključivih investicija. Finansijska ocena investicija.
      Sadržaj praktične nastave Sastavljanje diferencijalnih kalkulacija pri promeni strukture, obima, kvaliteta i načina proizvodnje. Praktično izvođenje ekonomske ocene investicija u proizvodnji i preradi poljoprivrednih proizvoda dinamičkim i statičkim metodama ekonomske efektivnosti. Izbor između međusobno isključivih investicija. Praktično izvođenje finansijske ocene investicija.
      1. Gogić, P. (2009): Teorija troškova sa kalkulacijama – u proizvodnji i preradi poljoprivrednih proizvoda. Univerzitet u Beogradu – Poljoprivredni fakultet. Beograd – Zemun.
      2. Andrić, J. (1997): Troškovi i kalkulacije u poljoprivrednoj proizvodnji. Savremena administracija. Beograd.
      3. Andrić, J., Vasiljević Zorica, Sredojević Zorica: Investicije - osnove planiranja i analize. Univerzitet u Beogradu - Poljoprivredni fakultet, Beograd – Zemun, 2005.
      Metode izvođenja nastave 1. Usmeno izlaganje i vizuelna prezentacija uz korišćenje odgovarajuće opreme; 2. Interaktivna metoda; 3. Konsultacije – direktne i elektronskim putem.
      Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit 20
      Praktična nastava Usmeni ispit 50