O-HK-14-SRAT - Specijalno ratarstvo

Akronim O-HK-14-SRAT
Studijski program Biljna proizvodnja
Modul Hortikultura
Tip studija osnovne akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet će omogućiti studentu sticanje: znanja o osnovnim morfološkim i biološkim osobinama i osnovama tehnologije gajenja najvažnijih ratarskih useva kojie se gaje u Srbiji; veštine za odabira i primenu odgovarajućih agrotehničkih mera u skladu sa specifičnostima za usev; sposobnosti prepoznavanja glavnih problema u tehnologiji gajenja useva.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Po završetku kursa student treba da bude sposoban da: definiše osnovne principe na kojima je zasnovano gajenje ratarstkih useva; 2. prepozna značaj ratarskih useva i njihovu primenu; opiše i analizira primenu agrotehničkih mera; prepozna glavne ograničavajuće faktore ratarske proizvodnje.
    Sadržaj teorijske nastave Osnovni pojmovi ratarstva, agrotehničke mere; žita; zrnene mahunarke; biljke za proizvodnju ulja; biljke za proizvodnju skroba šećera i alkohola; ostale biljke za tehničku preradu; najvažnije krmne biljke koje se gaje na oranicama.
    Sadržaj praktične nastave Taksonomska klasifikacija vrsta; morfologija biljaka i njihove biološke osobine.
    1. Glamočlija, Đ. (2010). Posebno ratarstvo. Poljoprivredni fakultet, Univerzitet u Beogradu, Beograd.
    2. Savić, J, Glamočlija, Đ. (2014). Ratarstvo. Praktikum. Poljoprivredni fakultet, Univerzitet u Beogradu, Beograd.
    3. Glamočlija, Đ. (2006). Specijalno ratarstvo. Poljoprivredni fakultet, Univerzitet u Beogradu, Beograd.
    Metode izvođenja nastave Predavanja, dok se elementi interaktivne nastave primenjuju u određenom obimu u svim nastavnim poglavljima. Vežbe se izvode u vežbaonici uz korišćenje svežeg i suvog biljnog materijala.
    Aktivnosti u toku predavanja 5 Pismeni ispit
    Praktična nastava 5 Usmeni ispit 70