O-AE-14-SRRR - Savetodavstvo u poljoprivredi i ruralnom razvoju

Naziv Savetodavstvo u poljoprivredi i ruralnom razvoju
Akronim O-AE-14-SRRR
Studijski program Agroekonomija
Modul
Tip studija osnovne akademske studije
      Uslovljnost drugim predmetima Položen ispit iz predmeta Ekonomika poljoprivrede. Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentu razumevanje teorije i prakse savetodavstva; ciljeva, zadataka i metoda rada savetodavnih službi (PSS); usavršavanja savetodavaca i obrazovanja korisnika savetodavnih usluga; modela finansiranja i zakonodavstva o radu PSS; međuzavisnosti PSS, obrazovno-istraživačkih i agrarnih institucija i korisnika savetodavnih usluga; kontrole i ocene rada PSS.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Student treba da bude osposobljen za: obavljanje poslova pružanja savetodavnih usluga u poljoprivredi i ruralnom razvoju; rukovođenje savetodavnim institucijama; timski i individualni rad savetodavaca; rad savetodavaca sa pojedincima, grupama korisnika usluga, udruženjima i agrarnim institucijama; efikasno učenje, kritičko mišljenje i primenu ishoda učenja.
      Sadržaj teorijske nastave Uvod. Definicija, principi, zadaci i vrste usluga PSS. Karakteristike modela savetodavstva u svetu. Oblasti i metodi rada PSS. Obrazovanje savetodavaca i korisnika usluga. Finansiranje PSS. Uloga, razvoj i stanje PSS u Srbiji. Povezanost PSS, obrazovno-istraživačkih i agrarnih institucija i korisnika savetodavnih usluga u Srbiji. Zakonski propisi o PSS u Srbiji. Pravci razvoja PSS u Srbiji.
      Sadržaj praktične nastave Vežbe prate predavanja sa seminarskim radovima i testovima provere znanja. Korišćenje statističkih baza i literature. Poseta institucijama značajnim za teoriju i praksu iz oblasti savetodavstva u poljoprivredi i ruralnom razvoju.
      1. Petrović Ž., Janković D. (2010). Poljoprivredno savetodavstvo Srbije – stanje, problemi i mogućnosti reforme. Poljoprivredni fakultet, Novi Sad.
      2. Swanson, Burton E. (2008). Global Review of Good Agricultural Extension and Advisory Service Practices, FAO, Rome.
      3. Ševarlić M. (2003). Nova uloga savetodavne službe u razvoju sela Srbije. Ekonomika poljoprivrede (2), Beograd, str. 129-157.
      4. Rivera, William M. (2001). Agricultural and Rural Extension Worldwide: Options for Institutional Reform in the Developing Countries, FAO, Rome.
      5. Smiljanić K. i sar. (1987). Stručna poljoprivredna služba. IPN. Beograd.
      Metode izvođenja nastave Predavanja, vežbe i interaktivna nastava. Provera znanja u toku nastave putem kolokvijuma, prezentacije i odbrane seminarskog rada.
      Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit
      Praktična nastava Usmeni ispit 50