O-RA-14-ORHE - Organska hemija

Akronim O-RA-14-ORHE
Studijski program Biljna proizvodnja
Modul Ratarstvo i povrtarstvo
Tip studija osnovne akademske studije
      Broj ESPB 5.0 Status predmeta obavezan
      Uslovljnost drugim predmetima Pološen ispit iz Opšte i neorgankse hemije Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentu sticanje: osnovnih teorijskih i praktičnih znanja o strukturi i reaktivnosti organskih jedinjenja.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Student treba da pokaže znanje da: Razume fizičke, strukturne i streohemijske osobine organskih jedinjenja. Imenuje organska jedinjenja prema IUPAC ovim pravilima. Razume karakteristične transformacije funkcionalnih grupa i mehanizme organskih reakcija. Samostalno izoluje, prečisti, sintetiše i okarakteriše organska jedinjenja jednostavnije strukture
      Sadržaj teorijske nastave Struktura organskih molekula, dobijanje i hemijske osobine alkana, halogenoalkana, nezasićenih ugljovodonika, alkohola i fenola, aldehida i ketona, karboksilnih kiselina, ugljenih hidrata, amina, aminokiselina i proteina, heterocikličnih jedinjenja i nukleinskih kiselina.
      Sadržaj praktične nastave Vežbe, Drugi oblici nastave, Studijski istraživački rad Metode za izolovanje i prečišćavanje organskih supstanci. Upoznavanje sa osnovnim mehanizmima reakcija sintezom odgovarajućih jedinjenja. Sinteza po jednog jedinjenja iz glavnih grupa organskih jedinjenja. Metode za kvalitativno i kvantitativno određivanje organskih supstanci u prirodnim proizvodima.
      1. Vollhardt K . P . C ., Schore N . E . ( 1996 ). Organska hemija, Hajdigraf, Beograd. Morrison R. T., Boyd R. N. ( 1997 ). Organska kemija , Liber , Zagreb . Piletić M.V., Milić B. Lj. (1986). Organska hemija I i II deo, Tehnološki fakultet, Novi Sad.M. B. Rajković, V. Antić, M. Antić (2011): Zbirka pitanja i zadataka iz opšte i neorganske i organske hemije, Unive rzitet u Beogradu – Poljoprivredni fakultet.
      Metode izvođenja nastave Predavanja, vežbe, interaktivni časovi, seminarski radovi.
      Aktivnosti u toku predavanja 30 Pismeni ispit
      Praktična nastava Usmeni ispit 50