O-AE-14-ORP - Organska poljoprivreda

Akronim O-AE-14-ORP
Studijski program Agroekonomija
Modul
Tip studija osnovne akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta znanja iz osnovnih principa organske poljoprivrede kao posebnog sistema zemljoradnje zasnovanog na prethodnim ekološkim znanjima, i upravljanja prirodnim resursima u poljoprivredi veština korišćenja različitih metoda bitnih za negovanje sposobnosti i prenošenje znanja u organskim sistemima gajenja u ratarskoj i hortikulturnoj proizvodnji
    Ishodi učenja (stečena znanja) razumevanje iz: osnovnih principa organske poljoprivredne proizvodnje, razlika između konvencionalne i organske proizvodnje, propisa i standarda u organskoj poljoprivrednoj proizvodnji.
    Sadržaj teorijske nastave Organska poljoprivreda u svetu i kod nas. Sistemski pristup u organskoj poljoprivredi. Ekološki principi u organskoj poljoprivredi. Biodiverzitet na organskim farmama. Organska farma kao ekosistem. Specifičnosti i adaptacije agrotehničkih mera u organskoj proizvodnji. Zakonska re-gulativa kod nas i u svetu. Sertifikacija i kontrola organske proizvodnje
    Sadržaj praktične nastave Organska farma (ekskurzija), Agrotehničke mere u organskoj poljoprivredi (obrada, đubrenje, zaštita bilja, plodored, polikulture, malčiranje), Standardi u organskoj poljoprivredi (svetski i domaći), Postupak sertifikacije, Inspekcija.
    1. Kovačević D., Dolijanović Ž. (2017): Organska njivska proizvodnja. Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet.
    2. Kovačević D., Oljača Snežana (eds.) (2005). Organska poljoprivredna proizvodnja, monografija Poljoprivredni fakultet, Zemun.
    3. Babović J., Lazić B., Malešević M., Gajić Ž. (2005): Agrobiznis u ekološkoj proizvodnji hrane, monografija, Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad, pp 359.
    4. Znaor D. (1996): Ekološka poljoprivreda, Nakladni zavod Globus. pp 467. http://www.soilassociation.org/ http://www.ifoam.org/
    Metode izvođenja nastave Interaktivna teorijska i praktična nastava, konsultacije, seminarski radovi, rad na terenu (poseta organskoj farmi)
    Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 40