D-FM-14-FRR-13 - Fiziologija rastenja,razvića i produktivnosti biljaka

Naziv Fiziologija rastenja,razvića i produktivnosti biljaka
Akronim D-FM-14-FRR-13
Studijski program Poljoprivredne nauke
Modul Fitomedicina
Tip studija doktorske akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentu sticanje znanja o savremenom konceptu rastenja, razvića i produktivnosti biljaka i procesima koji su značajni za optimizaciju gajenja biljaka i ostvarivanja prinosa. Cilj je da se studenti osposobe za samostalan eksperimentalni rad, da koriste odgovarajuće instrumente za praćenje rastenja i razvića biljaka i gaje biljke u različitim eksperimentalnim sistemima.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Na kraju modula student treba da pokaže poznavanje fizioloških procesa koji su u osnovi rastenja, razvića i produktivnosti biljaka (asimilacije i disimilacije ugljenika, vodnog režima, ishrane) njihove genske, hormonalne i enzimske regulacije i uloge endogenih i egzogenih signala u ovim procesima. Student treba da bude osposobljen da svoje eksperimentalne rezultate naučno tumači i i praktično primeni.
    Sadržaj teorijske nastave Metabolizam ugljenika - mehanizmi i regulacija, transport i distribucija asimilata. Regulacija vodnog režima. Mehanizmi regulacije transporta i distribucije jona. Rastenje, razviće i produktivnost biljaka - hormonalna i enzimska regulacija rastenja, morfogeneza, koordinacija rastenja i razvića. Uloga signala u reakcijama rastenja i razvića biljaka. Pokazatelji rastenja i produktivnosti biljaka.
    Sadržaj praktične nastave Upoznavanje sa metodama ispitivanja procesa rastenja i razvića biljaka. Priprema seminarskog rada sa elementima naučno-istraživačkog rada.
    1. Stikić, R., Jovanović, Z. 2012. Fiziologija stresa biljaka. Poljoprivredni fakultet, Beograd
    2. Srivstava, L.M. 2002. Plant Growth and Development. Academic Press, San Diego, USA
    3. Haz, R., Porter, J.R. 2006. Physiology of Crop Yield. Blackwell, London, UK.
    4. Lambers, H., Chapin III, F.S. Pons, T.L. 2008. Plant Physiological Ecology. Springer, Netherlands.
    5. Prokić, Lj., Savić, S. 2012. Praktikum iz fiziologije biljaka. Poljoprivredni fakultet, Beograd
    4 0 3
    Metode izvođenja nastave Teorijska i praktična nastava u kombinaciji sa seminarskim radom i interaktivnom nastavom.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava 20 Usmeni ispit 50
    Kolokvijumi