D-AE-14-UPT-13 - Upravljanje troškovima

Naziv Upravljanje troškovima
Akronim D-AE-14-UPT-13
Studijski program Agroekonomija i ruralni razvoj
Modul Agroekonomija i ruralni razvoj
Tip studija doktorske akademske studije
      Uslovljnost drugim predmetima Položeni obavezni predmeti i Metode istraživanja u agrarnim finansijama. Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Izučavanjem ove discipline studenti stiču teorijska i aplikativna znanja za primenu planiranja i analize troškova u naučno-istraživačkom radu u oblasti ekonomike i organizacije proizvodnih jedinica za proizvodnju i preradu poljoprivrednih proizvoda.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Osposobljenost studenata da primenjuju i prenose stečena znanja iz oblasti planiranja i analize troškova u praktičnom i naučno-istraživačkom radu.
      Sadržaj teorijske nastave Proces upravljanja troškovima preduzeća i gazdinstva. Stvarni, planski i standardni troškovi; Teorije i modeli dinamike troškova; Reagibilnost troškova i poslovno odlučivanje; Metode utvrđivanja prodajnih cena. Planiranje troškova i poslovnog rezultata. Kontrola troškova. Upravljanje troškovima po aktivnostima. Primena metoda simulacije. Informaciona podrška planiranju i kontroli troškova.
      Sadržaj praktične nastave Primena analize upravljanja troškovima u naučno-istraživačkom radu.
      1. Ilić B., Milićević B. (2005): Upravljanje troškovima, Univerzitet u Beogradu – FON, Beograd.
      2. Markovski S. (1991): Troškovi u poslovnom odlučivanju, Naučna knjiga, Beograd.
      3. Gogić P. (2005): Teorija troškova sa kalkulacijama – u proizvodnji i preradi poljoprivrednih proizvoda, Univerzitet u Beogradu – Poljoprivredni fakultet, Beograd – Zemun.
      5 0 3
      Metode izvođenja nastave 1. Usmeno izlaganje i vizuelna prezentacija uz korišćenje odgovarajuće opreme; 2. Interaktivna metoda; 3. Konsultacije.
      Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
      Praktična nastava Usmeni ispit 50
      Projekti 50