D-PT-14-ERI-13 - Ekologija rizosfere

Akronim D-PT-14-ERI-13
Studijski program Poljoprivredne nauke
Modul Poljoprivredna tehnika
Tip studija doktorske akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Interdisciplinarni pristup omogućava studentima da steknu osnovna znanja o složenim interakcijama u graničnom prostoru zemljište-biljka, kao i njihovu praktičnu primenu u odabiru adekvatnih agrotehničkih mera (od obrade zemljišta do đubrenja), kako u intenzivnoj, tako i u održivoj biljnoj proizvodnji
    Ishodi učenja (stečena znanja) Teoretsko i praktično osposobljavanje studenata predstavlja osnovu za kreiranje novih inovativnih tehnologija obrade zemljišta i đubrenja u cilju poboljšanja kvaliteta hrane i očuvanja okoline. Takođe, predmet daje i solidne osnove za dalja naprednija izučavanja rizosfere korz naučno-istraživački rad u toj oblasti.
    Sadržaj teorijske nastave Hemijski procesi u rizosferi: koncentracija jona; pH i redoks potencijal. Biološki procesi u rizosferi: biodiverzitet rizosfernih organizama; enzimi i produkti metabolizma korena i mikroorganizama. simbiotska fiksacija, mineralizacija i imobilizacija azota; Upravljanje rizosfernim procesima u intenzivnoj i održivoj biljnoj proizvodnji.
    Sadržaj praktične nastave Laboratorijske vežbe, izrada seminarskog rada.
    1. Cardon, Z.G., Whitbeck, J.L. 2007. The Rhizosphere: An Ecological Perspective. Academic Press, London
    2. Dessaux, Y., Hinsinger, P., Lemanceau, P. (Eds.) 2010. Rhizosphere: Achievements and Challenges. Developments in Plant and Soil Sciences, Vol. 104. Springer, Berlin.
    3. Gregory, P.J. 2006. The Rhizosphere (Chapter 7). In: Plant Roots: Growth, Activity and Interaction with Soils. Blackwell Publishing, Oxford, pp. 216-246.
    4. Group of authors. 2012. Special issue: Roots and Rhizosphere Processes. Journal of Experimental Botany 63:3413- 3499
    5. Marschner, H. 1997. Mineral Nutrition of Higher Plants. Academic Press, London
    Metode izvođenja nastave
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit