D-VV-14-GEB-13 - Genetika biljaka

Akronim D-VV-14-GEB-13
Studijski program Poljoprivredne nauke
Modul Voćarstvo i vinogradarstvo
Tip studija doktorske akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet ima za cilj da studentu pruži nova i produbi ranije stečena znanja i vešrtine iz genetike. Student se detaljno upoznaje sa: elementima genetičke analize osobina; strukturom, funkcionisanjem i regulacijom aktivnosti gena, tipovima variranja u broju hromozoma, kao i metodama dobijanja transgenih biljaka. Posebno će biti akcentovane specifičnosti poljoprivredno značajnih biljaka.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Student treba da vlada metodama istraživanja; bude sposoban da detaljno opiše i analizira različite izvore genetičke varijabilnosti kao što su hibridizacija, mutacije, somaklonalno variranje i somatska hibridizacija; objasni procese realizacije nasledne informacije; poznaje postupke u dobijanju GMO; poznavaje stanje nauke i bude sposoban za unapređenje i nove projekte iz ove oblasti.
    Sadržaj teorijske nastave Genetička analiza kvalitativnih i kvantitativnih osobina biljaka. Molekularna genetika. Genetičke varijabilnost. Poliploidija i aneuploidija kod viših biljaka,. Rekombinantna DNK tehnologija i genetičke modifikacije biljaka.
    Sadržaj praktične nastave Biće organizovana individualno u zavisnosti od teme doktorske disertacije, a obuhvatiće izradu i pisanje seminarskog ili naučnog rada
    1. Rakonjac, V. 2012. Osnovi genetike. Draganić, Beograd
    2. Russell, P.J. 2003. Essential i Genetics. Benjamin Cumings, San Francisco.
    3. Hartwell, H.L., Hood, L., Goldberg, L.M., Reynolds, E.A., Silver, M.L., Veres, C.R. 2004. Genetics: From Genes to Genomes. McGrow Hill, New York
    4. Pierce, B.A. 2005. Genetics A Conceptual Approach, 2nd ed. W. H. Freeman and Company, New York
    4 0 3
    Metode izvođenja nastave Teorijska nastava, metode interaktivne nastave i učenja, izrada seminarskog rada i konsultacije.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 80
    Kolokvijumi