D-FM-14-AIB-13 - Anatomija infestiranih biljaka

Akronim D-FM-14-AIB-13
Studijski program Poljoprivredne nauke
Modul Fitomedicina
Tip studija doktorske akademske studije
      Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Cilj predmeta je da studenta upozna sa specifičnostima građe vegetativnih i reproduktivnih zaraženih organa gajenih biljaka kao i sa savremenim metodama u biljnoj mikroskopiji.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Temeljno poznavanje/razumevanje morfo-anatomskih promena na biljnim organima pod uticajem nematoda, grinja i insekata, tipova oštećenja, histologije i anatomije promena, principa rada svetlosnog, fluorescentnog i elektronskog mikroskopa; Osposobljenost za pravljenje preparata i primenu mikroskopskih i histoloških tehnika, uočavanje specifičnosti u anatomiji infestiranih organa, analizu anatomskih promena.
      Sadržaj teorijske nastave Morfo-anatomske promene na infestiranim biljnim organima pod uticajem nematoda, grinja i insekata; Specifičnosti pojedih tipova oštećenja gajene biljke, koja je predmet interesa; Histologija i anatomija gala i drugih promena; Principi različitih mikroskopskih tehnika svetlosna, fluorescentna i elektronska mikroskopija, tehnike pravljenja preparata, bojenja, anatomska merenja.
      Sadržaj praktične nastave Upoznavanje sa različitim metodama u pripremi uzoraka, pravljenje i bojenje preparata za određene mikroskopske tehnike (svetlosna, fluorescentna, TE i SE mikroskopija) u zavisnosti od potreba i zahteva doktorske disertacije, mikroskopska merenja, obrada, analiza, tumačenje i prezentacija rezultata.
      1. Pekić Quarrie S., Rančić D.(2007)Anatomija gajenih biljaka. Poljoprivredni fakultet, Beograd i WUS Austria; Pekić Quarrie S., Rančić D.(2007)Metode u anatomiji biljaka. Poljoprivredni fakultet, Beograd i WUS Austria; Essau K.(1977) Anatomy of seed plants. John Wiley and Sons; Fink S.(1999) Pathological and Regenerative Plant Anatomy (Encyclopedia of Plant Anatomy 14). Gebruder Borntraeger Verlagsbuchhandlung.
      3 0 2
      Metode izvođenja nastave Teorijska nastava i studijski istraživački rad. Predviđa se priprema seminarskog rada sa elementima naučno-istraživačkog rada: merenja, obrada i analiza podataka, prezentacija rezultata.
      Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
      Praktična nastava 30 Usmeni ispit 30
      Kolokvijumi