O-ML-14-FIZZ-13 - Fizika zemljišta

Akronim O-ML-14-FIZZ-13
Studijski program Melioracije zemljišta
Modul
Tip studija osnovne akademske studije
    Broj ESPB 6.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima Nema uslova. Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Sticanje: 1. znanja o fizičkim osobinama zemljišta i procesima koji protiču u njemu, njihovom značaju za obradu zemljišta, gajenje biljaka, melioracije i životnu sredinu; merama popravke fizičkih osobina i režima zemljišta; 2. veština u određivanju fizičkih osobina zemljišta; 3. sposobnosti rešavanja praktičnih problema iz oblasti fizike zemljišta vezanih za poljoprivredu, melioracije i životnu okolinu.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Student treba da bude sposoban da: 1. objasni fizičke osobine zemljišta i fizičke procese u njima; 2. primeni standardne laboratorijske i terenske metode određivanja fizičkih osobina zemljišta; 3. proceni fizički kvalitet zemljišta; 4. predstavi rezultate istraživanja i diskutuje o njima; 5. primeni stečeno znanje i samostalno rešava praktiče probleme vezane za poprvaku fizičkih osobina zemljišta.
    Sadržaj teorijske nastave 1. Opšti pojmovi o zemljištu kao prirodno disperznom kapilarno-poroznom sistemu; 2. Čvrsta, tečna i gasovita faza zemljišta i međusobni odnosi između navedenih faza; 3. Kretanje vode, hemikalija, vazduha i toplote u zemljištu i njihov uticaj na rast biljaka i životnu okolinu; 4. Fizičko-mehaničke osobine zemljišta; 5. Termičke osobine zemljišta; 6. Električne osobine zemljišta; 7. Radioaktivnost zemljišta.
    Sadržaj praktične nastave Obuhvata terenska i laboratorijska merenja odabranih fizičkih osobina zemljišta, njihovu interpretaciju i izradu elaborata.
    1. Gajić, B. (2006). Fizika zemljišta, udžbenik, Poljoprivredni fakultet, Beograd.
    2. Gajić, B. (2005). Fizika zemljišta, praktikum, Poljoprivredni fakultet, Beograd.
    3. Hillel, D. (2004). Introduction to Environmental Soil Physics. Elsevier Academic press, UK.
    Metode izvođenja nastave Teorijska nastava: Predavanja u kombinaciji sa interaktivnom nastavom i konsultacije. Praktična nastava: Terenske i eksperimentalne laboratorijske vežbe, izrada elaborata.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 70
    Kolokvijumi 30