O-ML-14-SOC-13 - Sociologija

Akronim O-ML-14-SOC-13
Studijski program Melioracije zemljišta
Modul
Tip studija osnovne akademske studije
      Uslovljnost drugim predmetima Nema Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Predmet ima za cilj da studentima pruži osnovna znanja iz sociologije, dublje i svestranije razumevanje društva, njegove strukture i razvoja, svestranije razumevanje sela kao društvene zajednice, strukture i razvoja sela, seljaštva i poljoprivrede.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Student kroz predmet treba da bude osposobljen za: prepoznavanje problema iz sociologije, sociologije sela i poljoprivrede, primenu metoda u sociologiji , efikasno učenje, timski rad, kritičko mišljenje i prezentaciju.
      Sadržaj teorijske nastave Predmet i nastanak sociologije; Metode u sociologiji; Sociološko određenje društva i strukture; Društvena struktura i stratifikacija; Ekonomska struktura; Predmet i zadaci sociologije sela i poljoprivrede; Društvene promene u demografskoj i socijalnoj strukturi sela i poljoprivrede; Sociološke karakteristike rada i zanimanja u poljoprivredi; Socijalna ekologija sela i poljoprivrede.
      Sadržaj praktične nastave Sve jedinice predviđene planom detaljno će biti razrađene na časovima vežbi, kao i izrada seminarskih radova.
      1. Kozić P., Jelić S.: Sociologija, Klasa d.o.o., Beograd, 2007
      2. Kostić C.: Sociologija sela, Zavod za udžbenike, Beograd, 1975.
      3. Mitrović M.: Sociologija sela, SDS, Beograd, 1998.
      4. Stevanović Đ.: Agrarna sociologija, Stručna knjiga, Beograd, 1990
      Metode izvođenja nastave Klasična predavanja, metode interaktivne nastave (grupne).
      Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
      Praktična nastava 20 Usmeni ispit 40
      Kolokvijumi 30