O-ML-14-NTN-13 - Načini i tehnika navodnjavanja

Akronim O-ML-14-NTN-13
Studijski program Melioracije zemljišta
Modul
Tip studija osnovne akademske studije
    Broj ESPB 6.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima Nema Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Upoznavanje sa tehnikama zalivanja, sticanje veštine odlučivanja o primeni pojedinih tehnika navodnjavanja biljnoj proizvodnji ili druge svrhe (rekreativne površine). Usklađivanje tehničkih karakteristika uređaja za navodnjavanje sa postojećom infrastrukturom za navodnjavanje. Usklađivanje raspoloživih kapaciteta izvorišta sa tehnikama navodnjavanja, radi postizanja najveće efikasnosti.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Sposobnost primene znanja u radu na terenu, veština uspostavljanja rada sistema za navodnjavanje, organizovanja zalivanja u turnusnoj raspodeli pri različitim načinom snabdevanja vodom. Sposobnost za timski rad na polju i u birou.
    Sadržaj teorijske nastave Definicije pojmova načina i tehnike navodnjavanja; Navodnjavanje gravitacionim sistemima za navodnjavanja (detaljne karakteristike svakog metoda); Navodnjavanje pod pritiskom; Navodnjavanje orošavanjem; Lokalizovano navodnjavanje; Potpovršinsko navodnjavanje, Uređaji za prečišćavanje vode od nečistoća – filtri; Objekti, uređaji i armatura – ventili, njihova svrha i položaj na mreži sistema za navodnjavanje, pumpe
    Sadržaj praktične nastave Računske vežbe koje prate teorijsku nastavu, izrada elaborata i terenska nastava
    1. Stričević, R. (2007). Navodnjavanje: Osnove projektovanja i upravljanja sistemima. Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet.
    2. Stričević, R. (2000). Projektovanje u melioracijama – praktikum. Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet
    3. Dragović, S. (2000). Navodnjavanje. Naučni institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
    Metode izvođenja nastave Predavanja: izlaganje gradiva, provera razumevanja gradiva kroz diskusiju sa studentima, primena savremene kompjuterske tehnike u izlaganju gradiva, terenska nastava.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava 20 Usmeni ispit 60
    Kolokvijumi 20