O-ML-14-MEHM-13 - Mehanizacija u melioracijama zemljišta

Akronim O-ML-14-MEHM-13
Studijski program Melioracije zemljišta
Modul
Tip studija osnovne akademske studije
    Broj ESPB 6.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Značaj i primena mehanizacije u meliorativnim radovima sa zemljištem. Eksploatacione i konstruktivne karakteristike mehanizacije u melioracijama zemljišta (dozera, bagera, grejedera, skrepera, utovarivača, kanalokopača, mašina za drenažne radove, mašina za stabilizaciju, mehanizacije za transport zemljišta, tehničke sisteme za navodnjavanje). Osnove ergonomije i mere sigurnosti.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Studenti treba da budu sposobni, da pravilno procene i primene tehničko-eksploatacione parametare različite mehanizacije i mašina (vreme, mesto upotrebe, načini rada, tip mašine, potrebni radni organi) u poljoprivrednim, hidro-meliorativnim, ili drugim radovima sa zemljištem (navodnjavanje/odvodnjavanje). Planiraju, koriste, i primenjuju tehničke mere sigurnosti rada mehanizacije.
    Sadržaj teorijske nastave Primena mašina u melioracijama zemljišta. Osnovi teramehanike. Konstruktivni sklopovi meliorativnih mašina. Mašine za: izvođenje radova sa zemljišta, pripremne radove sa zemljištem, iskop i ravnanje zemljišta, održavanje kanalske mreže, radove na drenaži zemljišta, utovar i transport zemljišta, meliorativnu obradu. Sistemi za navodnjavanje. Ergonomski nedostatci meliorativnih mašina. Mere sigurnosti.
    Sadržaj praktične nastave Terenski aspekt rada mašina. Posete hidrotehničkim objektima u izgradnji i eksploataciji.
    1. Oljača, V.M., Raičević, M. D., Gligorević, B. K. (2016). Mehanizacija u melioracijama zemljišta, drugo dopunjeno izdanje. Poljoprivredni fakultet, Univerzitet u Beogradu.
    Metode izvođenja nastave Teorijska i prektična nastava.
    Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit 50
    Praktična nastava 10 Usmeni ispit