D-UZ-20-ANZ - Antropogena zemljišta

Akronim D-UZ-20-ANZ
Studijski program Poljoprivredne nauke
Modul Upravljanje zemljištem i vodama
Tip studija doktorske akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima - Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Sticanje: znanja o mestu antropogenih zemljišta u klasifikacionim sistemima, identifikaciji, najvažnijim pedogenetskim faktorima i procesima obrazovanja, merama kontole dalje evolucije; veština: primene odgovarajućih terenskih i eksperimentalnih istraživanja u identifikaciji antropogenih zemljišta.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Mesto antropogenih zemljišta u klasifikacionim sistemima, sposobnost identifikacije antropogenih zemljišta, poznavanje najvažnijih pedogenetskih faktora i procesa obrazovanja kao i procena dalje evolucije antropogenih zemljišta.Osposobljavanje studenata za samostalnu primenu odgovarajućih terenskih i eksperimentalnih istraživanja u njihovoj identifikaciji.
    Sadržaj teorijske nastave Red automorfnih zemljišta: rigosol, hortisol, deposol, flotisol, aeroprecipitati. Red hidromorfnih zemljišta: tresetna, hidromeliorisana zemljišta.
    Sadržaj praktične nastave Terenska i laboratorijska istraživanja antropogenih zemljišta..
    1. Đorđević, A., Radmanović, S. (2018). Pedologija. Poljoprivredni fakultet, Zemun.
    2. Jürg, P. Seiler 2005. Good Laboratory Practice – the Why and the How. Springer-Verlag Berlin
    3. Gerasimova, M.I., Stroganova, M.N., Možarova, N.B., Prokofьeva, T.V. 2003. Antropogenhыe počvы: genezis, geografiя, rekulьtivaciя. Učebhoe posobie. Fakultet počvovedeniя MGU im. M.V.Lomonisova, Moskva, 1-270.
    4. Grupa autora 2006. World reference bae for soil resources. A faramework for international classification, correlation and communication. Food and Agriculture Organization of the United Nations, Rome, 1-128. www.fao.org/ag/Agl/agll/wrb/doc/wrb2006final.pdf.
    5. FitzPatrick, E.A. 1999. INTERACTIVE SOILS. University of Aberdeen, Scotland, UK.
    6 0 4
    Metode izvođenja nastave Teorijska, terenska i laboratorijska nastava, izrada seminarskog rada.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 60
    Kolokvijumi