D-UZ-20-FIZ - Fizika zemljišta

Akronim D-UZ-20-FIZ
Studijski program Poljoprivredne nauke
Modul Upravljanje zemljištem i vodama
Tip studija doktorske akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Nema uslova. Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Da studentu pruži znanje i uvid u fizičke osobine zemljišta i procese koji se odvijaju u kontinuumu zemljište – biljka – atmosfera; njihovo merenje i modeliranje, kao i da ga osposobi da u skaldu sa naučnim principima istraživanja samostalno organizuje eksperimentalni rad, koristi informacione tehnologije, naučnu literaturu i odgovarajuću opremu i uređaje za određivanje fizičkih osobina zemljišta.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Osposobljenost studenta da: razume fizičke osobine zemljišta i osnovne principe koji su potrebni za kvantitativni opis zadržavanja vode i kretanje mase i energije u vodom zasićenom i nezasićenom zemljištu; primenjuje analitičke i numeričke modele za različite transportne pojave (voda, toplota, zemljišni rastvor i gasovi) kroz zemljište; eksperimentalne rezultate svojih istraživanja naučno tumači i koristi.
    Sadržaj teorijske nastave Teme obuhvataju opšte karakteristike zemljišta kao poroznog medija, veličinu čestica, strukturu zemljišta i agregaciju, zadržavanje vode u zemljištu i njen potencijal, infiltraciju, kretanje vode u vodom zasićenom zemljištu, kretanje vode u nezasićenom zemljištu, temperaturu zemljišta i kretanje toplote, fizičko-mehaničke osobine zemljišta i međusobni odnos zemljište – biljka – atmosfera.
    Sadržaj praktične nastave Obuhvata laboratorijska i terenska merenja određenih fizičkih osobina zemljišta. Modeliranja procesa prenosa energije i materije kroz zemljište.
    1. Gajić, B. 2006. Fizika zemljišta, Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet, Beograd – Zemun.
    2. Gajić, B. 2005. Fizika zemljišta. Praktikum. Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet, Beograd – Zemun.
    3. Hillel, D. 2004. Introduction to Environmental Soil Physics, Elsevier Academic Press, Amsterdam.
    4. Lal, R., Shukla, M.K. 2004. Principles of soil Physics, Marcel Dekker, New York, USA.
    6 0 4
    Metode izvođenja nastave Nastava se izvodi kroz predavanja, terenski i laboratorijski rad. Teorijska nastava u kombinaciji sa interaktivnom nastavom će se održati u svim oblastima. U toku nastave predviđena je izrada eleborata.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 50
    Kolokvijumi