M-UZ-20-GIS - Primena GIS-a u melioracijama

Akronim M-UZ-20-GIS
Studijski program Poljoprivreda
Modul Upravljanje zemljištem i vodama
Tip studija master akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da osposobi studenta: za planiranje i realizaciju GIS-projekta iz oblasti melioracija: za identifikaciju problema-zadatka; identifikaciju željenih rezultata projekta; identifikaciju podataka neophodnih za realizaciju projekta; analizu podataka i formiranje kompleksnih prostornih modela korišćenjem GIS-funkcija; prezentaciju dobijenih rezultata projekta.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Student treba da poseduje znanje o modelima i tipovima podataka koji se koriste u GIS-u; za samostalno planiranje i realizaciju GIS-projekta iz oblasti melioracije, preko: identifikacije zadatka projekta, uočavanja i obezbeđenja neophodnih prostornih podataka, osposobljen da upoređenjem i analizom raspoloživih podataka prezentira dobijena rešenja (korišćenjem GIS-programa).
    Sadržaj teorijske nastave 1.Uvod u geografske sisteme, 2.Raspoloživi modeli i tipovi podataka u GIS-u, 3 Izrada GIS projekta, 4. Primena geografskog sistema u melioracijama.
    Sadržaj praktične nastave Izvodi se na računaru. Vežbanja prate teorijsku nastavu: Formiranje baze podataka: preuzimanje podataka, digitalizacija i provera podataka, priprema podataka-obrada podataka, planiranje i izrada projekta iz melioracije.
    1. Longley A.P.,Goodchild F.M., Maguire J.D., Rhind W.D.: Geographic Information Systems and Science, John Wiley and Sons, Ltd. Chichester, England, 2001.
    2. Burrough P., McDonmelR.: Principi Geografskih Informacionih Sistema,-prevod sa engleskog, Univerzitet u Beogradu Građevinski fakultet, ISBN 86-7518-070-5, 2006.
    Metode izvođenja nastave Predavanja, pokazni primeri, video prezentacije, interaktivni rad na računaru, diskusije, seminarski rad
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 70
    Kolokvijumi