M-UZ-20-MRB - Monitoring reakcija biljaka u agroekosistemu

Naziv Monitoring reakcija biljaka u agroekosistemu
Akronim M-UZ-20-MRB
Studijski program Poljoprivreda
Modul Upravljanje zemljištem i vodama
Tip studija master akademske studije
      Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Ciljevi predmeta su da studenti steknu znanja o novim metodama koje se mogu koristiti za otkrivanje reakcija biljaka na različite uslove životne sredine, a koje se mogu primeniti u eksperimentalnom radu u kontrolisanim uslovima kao i u različitim agroekosistemima.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Na kraju modula studenti treba da imaju znanja o primeni odgovarajućih tehnika za praćenje reakcija biljaka na različite uslove životne sredine, posebno na abiotičke faktore stresa izazvane klimatskim promenama.
      Sadržaj teorijske nastave Metode praćenja rasta biljaka. Hiper i multispektralne metode, primena senzora za praćenje fotosinteze i određivanje pigmenata, azota i ugljenika. Metode za fenotipizaciju korena. Primena infracrvene termografije. In situ i daljinska detekcija za biljke i praćenje sadržaja vode u zemljištu. Vizuelna identifikacija simptoma nedostatka hranljivih materija i toksičnosti na biljkama.
      Sadržaj praktične nastave U okviru praktične nastave studenti će upoznati različite metode, a na terenu i u laboratorijskim uslovima pratiće reakcije biljaka na različite uslove spoljašnje sredine.
      1. Stikić, R., Jovanović, Z. 2015. Fiziologija biljaka. Naučna KMD, Beograd.
      2. Lambers, H., Chapin III, F.S., Pons, T.L. 2008. Plant Physiological Ecology. Springer, Netherlands.
      3. Baranska, M. 2014. Optical Spectroscopy and Computational Methods in Biology and Medicine. Springer
      4. Prokić, Lj., Savić, S. 2012. Praktikum iz fiziologije biljaka. Poljoprivredni fakultet, Beograd
      5. Druga relevantna literatura iz naučne oblasti
      Metode izvođenja nastave Teorijska nastava, kosultacije, praktični rad u laboratorijskim uslovima i na terenu. Priprema seminarskog rada.
      Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit
      Praktična nastava 20 Usmeni ispit 50