M-UZ-20-BDV - Bonitiranje i dekontaminacija voda

Akronim M-UZ-20-BDV
Studijski program Poljoprivreda
Modul Upravljanje zemljištem i vodama
Tip studija master akademske studije
        Uslovljnost drugim predmetima / Oblik uslovljenosti
        Ciljevi izučavanja predmeta Osposobljavanje studenta za upoznavanje i kategorizaciju kvaliteta prirodnih i otpadnih voda, zapažanje i kontrolu procesa zagađivanja voda. Sticanje osnovnih znanja o merama dekontaminacije voda.
        Ishodi učenja (stečena znanja) Na kraju kursa trebalo bi da student stekne sposobnost za analitičku procenu kvaliteta voda po kojem određuje bonitetnu klasu i buduću primenu, u slučaju nezagađenih voda. Takođe, studentu je omogućeno pravilno razmišljanje o načinima kontaminiranja voda i preporučene su mu mere dekontaminacije koje bi pravilnom procenom student bio u stanju da odabere i ukaže na primenu.
        Sadržaj teorijske nastave Hemodinamika metala. Radioaktivne materije. Značaj dekontaminacije voda – socijalni, ekološki i agroekonomski aspekti. Prečišćavanja otpadnih voda. Kriterijumi za odabir adekvatnog postupka prerade otpadnih voda. Korišćenje mulja i prečišćenih voda.
        Sadržaj praktične nastave Studenti će prvobitno naučiti pravilno uzorkovanje vode i mulja, a zatim postupke metoda koje reprezentuju procenu kvaliteta, bonitetnih klasa i primene vode u agrotehnici.
        1. Š. Đarmati, D. Veselinović, I. Gržetić, D. Marković: Životna sredina i njena zaštita, Životna sredina - knjiga I, Futura, Beograd, 2007.
        2. D. Ljubosavljević, A. A. Đukić, B. Babić: Prečišćavanje otpadnih voda, Građevinski fakultet, Beograd, 2004.
        3. Manahan S.E. (2004): Environmental Chemistry, Eight Edition, CRC Press, Boca Raton, Florida
        4. G. W. van Loon, C. J. Duffy: Environmental Chemistry - A Global Perspective, Oxford University Press, 2005.
        5. C. Baird, M. Cann: Environmental Chemistry, W. H. Freeman and Co., 2005.
        Metode izvođenja nastave Teorijska i praktična nastava, interaktivna nastava, e-learning. Kolokvijum, vrednovane prezentacije, pismeni i usmeni ispit.
        Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit
        Praktična nastava 10 Usmeni ispit 50