M-HK-20-GRB - Genetički resursi biljaka

Akronim M-HK-20-GRB
Studijski program Poljoprivreda
Modul Hortikultura
Tip studija master akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Upisane master studije. Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Sticanje znanja i veština u vezi procene značaja genetičkih resursa biljaka, njihove podele, prikupljanja, čuvanja, upravljanja resursima u bankama biljnih gena i njihovog korišćenja.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Saznanja o biljnom materijalu koji se može koristiti kao izvor gena za hranu i poljoprivredu, kao i metodama kojima se ovaj materijal kolekcioniše, čuva i iskorišćava, posebno za stvaranje novih sorti i organsku poljoprivredu.
    Sadržaj teorijske nastave Uzroci genske divergencije između i unutar vrsta, Biodiverzitet, Tipovi kolekcija biljne germplazme, Sakupljanje i čuvanje kolekcija biljne germplazme, Korišćenje biljnih genetičkih resursa, Zaštita autorskih prava, Biopiraterija.
    Sadržaj praktične nastave Opasnosti od sužavanja genetičke divergentnosti, Centri diverzifikacije biljaka, Baze podataka o biljnoj germplazmi, Evaluacija biljne germplazme u kolekcijama, Obrada podataka o biljnoj germplazmi, Deskripcija i priznavanje sorti.
    1. Prodanović, S., Šurlan-Momirović, G. (2006): Genetički resursi biljaka za organsku poljoprivredu. Poljoprivredni fakultet, Beograd.
    Metode izvođenja nastave Predavanja u kombinaciji sa interaktivnom nastavom, seminari, konsultacije i mentorski rad sa studentima.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 60
    Kolokvijumi