M-OP-20-MOP - Mehanizacija u organskoj poljoprivredi

Akronim M-OP-20-MOP
Studijski program Poljoprivreda
Modul Organska poljoprivreda
Tip studija master akademske studije
      Uslovljnost drugim predmetima / Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentu upoznavanje sa tehnološkim procesom rada posebnih konstrukcija mašina, uređaja i aparata u oblasti organske poljoprivredne proizvodnje. Poseban aspekt dat je oblasti organizacije OPP i eksploatacije mašina i uređaja, sa merama higijensko–tehničke zaštite i održavanja mašina i uređaja za male organske farme
      Ishodi učenja (stečena znanja) Pravilna procena i primena mehanizacije i određenih tipova mašina (mesto upotrebe, načini rada, potrebni specifični radni organi) u OPP. Planiraju, koriste, i primenjuju tehničke mere sigurnosti rada mehanizacije, uređaja, aparata, oruđa i opreme, sa adekvatnim podešavanjem radnih mašina, oruđa, aparata na osnovi bioloških, tehnoloških parametara organske ratarske, povrtarske i voćarske proizvodnje.
      Sadržaj teorijske nastave Osnove savremenih pogonskih mašina u poljoprivredi (tipovi traktora i pogonskih mašina sa električnim motorima), za ratarsku, povrtarsku i vođarsku organsku proizvodnju (posebni tipovi oruđa, mašina i alata za osnovnu i dopunsku obradu zemljišta; mašine za setvu i sadnju; mašine za đubrenje; mašine za negu i zaštitu; mašine za ubiranje: transport u poljoprivredi, tehnički sistemi za navodnjavanje).
      Sadržaj praktične nastave Interaktivne vežbe. Praktično upoznavanje studenata sa sistemima i sklopovima mašina, koji zahtevaju posebnu pažnju u toku eksploatacije u organskoj poljoprivrednoj proizvodnji.
      1. Kovačević, D., Oljača, S. (2005). Organska poljoprivredna proizvodnja. Monografija, Poljoprivredni fakultet, Beograd
      2. Lazić, B. (1997). Povrtnjak –zelena bašta cele godine. Partenon, Beograd
      3. Radojević, R. (2005). Mehanizacija poljoprivrede, udžbenik, Poljoprivredni fakultet, Beograd
      4. Leslie, S. (2015). Horse-Powered Farming for the 21st Century: A Complete Guide to Equipment, Methods, and Management for Organic Growers., pp 1-416., Chelsea Green Pub. Co.
      Metode izvođenja nastave Teorijska i praktična nastava
      Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit 30
      Praktična nastava 10 Usmeni ispit 20