M-OP-20-ORP - Organska ratarska proizvodnja

Akronim M-OP-20-ORP
Studijski program Poljoprivreda
Modul Organska poljoprivreda
Tip studija master akademske studije
      Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta znanja/razumevanja o specifičnostima organske njivske proizvodnje kao posebnog sistema zemljoradnje. veština korišćenja i negovanja sposobnosti prenošenja znanja u proizvodnju zasnovanoj na ekološkim načelima u organskom ratarstvu i povrtarstvu.
      Ishodi učenja (stečena znanja) poznavanje iz: osnovnih principa organske poljoprivrede, razlika između konvencionalne i organske proizvodnje, propisa i standarda i treba da bude osposobljen za: primenu organskog sistema gajenja u biljnoj proizvodnji kao struke, primenu metoda timskog rada u usvajanju materijala predmeta i prenosa znanja na druge zainteresovane korisnike, razvijanje kritičkog i kreativnog mišljenja
      Sadržaj teorijske nastave Osnovni agrotehnički principi gajenja bilja. Specifičnosti i adaptacija agrotehničkih mera u organskoj proizvodnji. Plodored u organskoj njivskoj proizvodnji. Gajenje njivskog bilja na principima organske poljoprivrede-opšti principi. Integralni sistemi gajenja (strna žita). Integralni sistemi gajenja (širokoredi usevi ). Integralni sistemi gajenja zasnovani na dobroj poljoprivrednoj praksi (povrća).
      Sadržaj praktične nastave Priprema različitih organskih đubriva za primenu u organskoj poljoprivredi. Modifikacija agrotehničkih mera (obrada, đubrenje, setva-sadnja, nega useva, borba protiv korova, sistemi biljne proizvodnje).
      1. Kovačević, D., Dolijanović, Ž. (2017). Organska njivska proizvodnja, monografija. Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu.
      2. Kovačević, D. (2010). Opšte ratarstvo. Udžbenik II izdanje. Poljoprivredni fakultet-Zemun.
      3. Kovačević, D., Milošević, M. (2015). Organska poljoprivreda. Poljoprivredni fakultet, Zemun.
      4. Kovačević, D., Oljača, S. (eds.) (2005). Organska poljoprivredna proizvodnja, monografija Poljoprivredni fakultet, Zemun.
      Metode izvođenja nastave Od metoda izvođenja nastave koriste se klasična predavanja, laboratorijske vežbe, terenske vežbe i metode interaktivne nastave u oblasti organske njivske proizvodnje. Od metoda interaktivne nastave u nastavi koriste se individualne, grupne odnosno timske kolaborativne i kooperativne metode aktivnog učenja.
      Aktivnosti u toku predavanja 5 Pismeni ispit
      Praktična nastava 5 Usmeni ispit 50