M-OP-20-POZ - Principi organske zemljoradnje

Akronim M-OP-20-POZ
Studijski program Poljoprivreda
Modul Organska poljoprivreda
Tip studija master akademske studije
      Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta znanja/razumevanja o specifičnostima organske njivske proizvodnje kao posebnog sistema zemljoradnje. veština korišćenja i negovanja sposobnosti prenošenja znanja u proizvodnju zasnovanoj na ekološkim načelima u organskoj njivskoj proizvodnji.
      Ishodi učenja (stečena znanja) razvijanje kritičkog i kreativnog mišljenja o ekološkoj svesti i očuvanju neobnovljivih resursa, prezentaciju stečenih znanja u okviru predmeta, usmenu i pismenu procenu ishoda učenja predmeta i procenu odvijanja nastavnog procesa u toku realizacije predmeta koji je osnova proizvodnje biološki vredne i zdrave hrane.
      Sadržaj teorijske nastave Osnovni biotehnički principi gajenja bilja u organskoj njivskoj proizvodnji. Značaj klime i zemljišta. Specifičnosti i adaptacija agrotehničkih mera u organskoj proizvodnji. Specifičnosti đubrenja. Važnost nege useva u organskoj proizvodnji. Mere borbe protiv korova u organskoj njivskoj proizvodnji. Sistemi biljne proizvodnje. Plodored u organskoj njivskoj proizvodnji. Konsocijacije useva.
      Sadržaj praktične nastave Plodnost zemljišta čuvanje i uvećanje. Metode priprema različitih organskih đubriva za primenu u organskoj poljoprivredi. Modifikacija agrotehničkih mera (obrada, đubrenje, setva-sadnja, nega useva, borba protiv korova, sistemi biljne proizvodnje- sastavljanje plodoreda).
      1. Kovačević, D., Dolijanović, Ž. (2017). Organska njivska proizvodnja, monografija. Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu.
      2. Kovačević, D. (2011). Zaštita životne sredine u ratarstvu i povrtarstvu. Monografija. Poljoprivredni fakultet. Zemun 1-238.
      3. Kovačević, D. (2010). Opšte ratarstvo. Udžbenik. II izdanje. Poljoprivredni fakultet-Zemun.
      4. Kovačević, D., Oljača, S. (eds.) (2005). Organska poljoprivredna proizvodnja, monografija. Poljoprivredni fakultet, Zemun
      Metode izvođenja nastave Od metoda izvođenja nastave koriste se klasična predavanja, laboratorijske vežbe, terenske vežbe i metode interaktivne nastave u oblasti organske njivske proizvodnje. Od metoda interaktivne nastave u nastavi koriste se individualne, grupne odnosno timske kolaborativne i kooperativne metode aktivnog učenja.
      Aktivnosti u toku predavanja 5 Pismeni ispit
      Praktična nastava 5 Usmeni ispit 50