M-FM-20-ZUZ - Zaštita urbanog zelenila

Akronim M-FM-20-ZUZ
Studijski program Fitomedicina
Modul Fitomedicina
Tip studija master akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Da studente upozna sa morfološkim, biološkim i ekološkim karakteristikama ekonomski značajnih štetočina, bolesti i korova urbanog zelenila; simptomima oštećenja od štetnih bioagenasa i merama njihovog suzbijanja.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Od studenta se očekuje da pokaže poznavanje: Ekonomski značajnih vrsta insekata, prouzrokovača bolesti i korova urbanog zelenila; Vrsta zoofagnih organizama; Metoda detekcije štetnih bioagenasa; Simptoma oštećenja, Mera zaštite biljaka u urbanoj sredini.
    Sadržaj teorijske nastave Pojam urbanog zelenila. Osnovne karakteristike štetnih organizama, prouzrokovača biljnih bolesti i korova i njihov značaj u održavanju urbanog zelenila. Najznačajnije štetne vrste insekata i grinja; Zoofagni organizmi; Bolesti cveća, ukrasnog šiblja i travnjaka. Razmnožvanje i ekologija najznačajnijih korovskih vrsta. Metode suzbijanja biljnih štetočina, parazita i korova u urbanom zelenilu.
    Sadržaj praktične nastave Iz svih poglavlja predavanja predviđene su vežbe u laboratoriji i na terenu. Morfološko-biološke karakteristike štetnih vrsta insekata i grinja na urbanom zelenilu. Bolesti cveća, ukrasnog šiblja i travnjaka. Identifikacija korovskih vrsta u urbanom zelenilu.
    Metode izvođenja nastave Predavanja, vežbe, praktična nastava, interaktivna nastava. Obavezan seminarski rad (ukupno 1). Posle završene nastave predviđen je kolokvijum. Završni usmeni ispit.
    Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit
    Praktična nastava 10 Usmeni ispit 30