M-FM-20-BP - Biopesticidi

Akronim M-FM-20-BP
Studijski program Fitomedicina
Modul Fitomedicina
Tip studija master akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima nema Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Upoznacanje osnovnih svojstava biopesticida, efekata koji se postižu njihovom primenom i perspektive njihovog uvođenja u programe zaštite bilja
    Ishodi učenja (stečena znanja) Nakon završetka ovog kursa, student treba da poznaje osnovne osobine biopesticida sa stanovišta njihove efikasnosti, prednosti i nedostataka u odnosu na konvencionalne pesticide, i prihvatljivosti u praktičnoj zaštiti bilja, u organskoj biljnoj proizvodnji, integralnoj zaštiti bilja, kao i u funkciji antirezistentne strategije.
    Sadržaj teorijske nastave Pojam biopesticida; Podela, osnovne karakteristike i primena biopesticida u zaštiti bilja, Biozoocidi, Biofungicidi, Bioherbicidi; Mikrobiološki pesticidi čije aktivne komponente čine bakterije, gljive, virusi, Toksini bakterija kao zoocidi, Biohemijski pesticidi kao prirodno produkovane supstance sa netoksičnim mehanizmima delovanja. Kriterijumi za uključivanje biopesticida u praksu i koncept IZB
    Sadržaj praktične nastave Izvođenje poljskih i laboratorijskih ogleda sa biopesticidima u cilju utvrđivanja njihovog biološkog efekta. Statistička obrada rezultata ogleda.
    1. Vukša, P. (2011): Fitomedicina –sistem dobre prakse, Softverski sistem. Univerzitet u Beogradu Poljoprivredni fakultet, (ISBN 978-86-7834-135-9).
    Metode izvođenja nastave Teorijska i praktična nastava u kombinaciji sa interaktivnom nastavom.
    Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 50