M-UF-20-INVP - Investicije u poljoprivredi

Naziv Investicije u poljoprivredi
Akronim M-UF-20-INVP
Studijski program Agroekonomija
Modul Upravljanje finansijama i poslovanje u agrobiznisu
Tip studija master akademske studije
      Uslovljnost drugim predmetima Nema Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Sticanje znanja o osnovnim pojmovima iz teorije upravljanja investicijama i metodologiji za ocenu investicija u proizvodnji i preradi poljoprivrednih proizvoda.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Osposobljenost da se stečena znanja o upravljanju investicijama koriste u praksi pri utvrđivanju ekonomske efekativnosti i finansijske prihvatljivosti investicija i izradi investicionih programa u preduzećima i gazdinstvima za proizvodnju i preradu poljoprivrednih proizvoda.
      Sadržaj teorijske nastave Planiranje i priprema realizacije investicija; Predinvesticiona studija; Investicioni program; Cost-benefit analiza; Organizacija službe investiranja. Izrada biznis plana u proizvodnji i preradi poljoprivrednih proizvoda; Primena rezultata ocene investicija u naučno - istraživačkom radu. Metode utvrđivanja ekonomske efektivnosti investicija; Metode ocene investicija u uslovima neizvesnosti.
      Sadržaj praktične nastave Izrada seminarskih radova po zadatim temama iz oblasti ocene investicija i izrade investicionih programa u proizvodnji i preradi poljoprivrednih proizvoda.
      1. Ivanović S., Marković T. (2018): Upravljanje investicijama u agrobiznisu. Udžbenik. Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet, Beograd - Zemun.
      2. Bierman H., Smidt S. (2006): The Capital Budgeting Decisions: Economic Analysis of Investment Projects. Ninth edition, Routledge.
      3. Andrić J., Vasiljević Z., Sredojević Z. (2005): Investicije – osnove planiranja i analize. Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet. Beograd – Zemun.
      Metode izvođenja nastave 1. Usmeno izlaganje i vizuelna prezentacija uz korišćenje odgovarajuće opreme; 2. Interaktivna metoda; 3. Konsultacije – direktne i elektronskim putem.
      Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
      Praktična nastava Usmeni ispit 50
      Kolokvijumi