O-UZ-20-ZZV - Zagađivači zemljišta i voda

Akronim O-UZ-20-ZZV
Studijski program Biljna proizvodnja
Modul Upravljanje zemljištem i vodama
Tip studija osnovne akademske studije
      Uslovljnost drugim predmetima / Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentu sticanje znanja i razumevanja osnovnih karakteristika, izvora, sudbine i štetnih efekata važnijih neorganskih i organskih zagađivača zemljišta i voda. Student treba da se upozna sa merama koje se preduzimaju za zaštitu zemljišta i voda od zagađivanja kao i sa zakonskom regulativom koja se odnosi na sadržaj važnijih zagađivača u zemljištu i vodama.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Studenti će biti osposobljeni za određivanja nekih važnijih zagađivača zemljišta i voda, davanje potpunije ocene kvaliteta zemljišta i voda sa aspekta njihovog korišćenja u poljoprivrednoj proizvodnji. Oni će takođe steći veštinu pravilnog rukovanja odgovarajućim aparatima.
      Sadržaj teorijske nastave Ekologija : Životna sredina –ekosistem; Negativne promene u sistemu; Neorganski zagađivači zemljišta i voda; Organski zagađivači zemljišta i voda; Analitičke metode: principi metoda za određivanje zagađivača u zemljištu i vodama; Alternativni, obnovljivi izvori energije – konstruktivna razmišljanja i primena u poljoprivredi. Zakonska regulativa.
      Sadržaj praktične nastave Sve nastavne jedinice teorijske nastave prate odgovarajuće praktične vežbe i zadaci. U toku praktične nastave predviđena je izrada elaborata.
      1. R. Kastori (1995): Zaštita agroekosistema. Feljton, Novi Sad.
      2. Odum, E. P. & Barrett, G. W. (2005). Fundamentals of Ecology. – Thomson Brooks/Cole, Belmont CA.
      3. F. M. Dunnivant, E. Anders: A Basic Introduction to Pollutant Fate and Transport, Wiley Interscience, Hoboken, 2006.
      4. P. Sekulić, R. Kastori, V.Hadžić (2003): Zaštita zemljišta od degradacije. Naučni institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad.
      5. G. W. van Loon, C. J. Duffy: Environmental Chemistry - A Global Perspective, Oxford University Press, 2005.
      Metode izvođenja nastave Od metoda izvođenja nastave koriste se klasična predavanja, laboratorijske vežbe i metode interaktivne nastave. U toku teorijske i praktične nastave predviđeni su testovi i kolokvijumi posle važnijih poglavlja. Predviđena je izrada seminarskog rada.
      Aktivnosti u toku predavanja 20 Pismeni ispit
      Praktična nastava 10 Usmeni ispit 50