O-UZ-20-HIUL - Hidraulika

Akronim O-UZ-20-HIUL
Studijski program Biljna proizvodnja
Modul Upravljanje zemljištem i vodama
Tip studija osnovne akademske studije
    Broj ESPB 6.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentu sticanje: Znanja iz osnovnih zakonitosti hidrostatike, strujanja tečnosti pod pritiskom i u otvorenim tokovima; Cilj predmeta uključuje veštinu primene elementarnih hidrauličkih proračuna u okviru savladavanja programa iz stručnih predmeta, sagledavanje potreba za složenijim proračunima i analizama za čiju izradu je neophodno angažovanje hidrotehničkih inženjera.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Na kraju modula student treba da pokaže razumevanje osnovnih zakonitosti i jednačina hidrostatike i hidrodinamike, i osnova tečenja u prirodnim vodotocima i hidrotehničkim objektima; treba da bude osposobljen za izradu elementarnih hidrauličkih proračuna u okviru projektovanja sistema za navodnjavanje i odvodnjavanje.
    Sadržaj teorijske nastave 1. Uvod: jedinice, dimenzionalni sistem, fizičke osobine tečnosti. 2. Hidrostatika. 3. Osnove za proučavanje kretanja tečnosti. 4. Ustaljeno strujanje u cevima pod pritiskom: Rejnoldsov broj, režimi tečenja, gubici energije, Mudijev dijagram, sifoni, pumpe, merenje proticaja. 5. Jednoliko tečenje u otvorenim kanalima. 6. Prelivi, isticanje ispod ustave.
    Sadržaj praktične nastave Računske vežbe koje prate teorijsku nastavu (Hidrostatika; Osnovi za proučavanje kretanja tečnosti; Ustaljeno strujanje tečnosti pod pritiskom; jednoliko tečenje u otvorenim kanalima; Prelivi i istacanje ispod ustave). Izrada i odbrana elaborata.
    1. Vuković M., Soro A.: Osnovi hidraulike, Rudarsko-geološki fakultet, Beograd, 1985.
    2. Petković S., Gregorić E.: Zbirka zadataka iz hidraulike, Poljoprivredni fakultet, Beograd 1996.
    3. Gregorić, E.: Praktikum iz Hidraulike, Otvoreni tokovi, multimedijalni materijal, Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet, 2015
    Metode izvođenja nastave Teorijska nastava u kombinaciji sa interaktivnom nastavom će se držati u svim oblastima. Svaku oblast prati računska vežba, sa individualnim podacima.
    Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit 40
    Praktična nastava 20 Usmeni ispit 30